Denná Tlač

Na prípravu a priebeh predčasných parlamentných volieb na Slovnesku dohliadne misia OBSE

Na prípravu a priebeh predčasných parlamentných volieb na Slovnesku dohliadne misia OBSE

Sedemčlenná volebná hodnotiaca misia Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb v SR z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu.

Sústrediť sa budú na implementáciu volebnej legislatívy a tiež na vyváženosť a nezávislosť mediálneho prostredia.

Informoval o tom rezort diplomacie, ktorý v pondelok na čele so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Petrom Mišíkom prijal vedúcu volebnej hodnotiacej misie OBSE Ingibjörg Sólrún Gísladóttir a jej zástupkyňu Tatianu Hilsher-Bogussevich na úvod pôsobenia misie na Slovensku.

Ako rezort diplomacie doplnil, misia OBSE po voľbách vypracuje a zverejní hodnotiacu správu s Misia po voľbách vypracuje a zverejní hodnotiacu správu, súčasťou ktorej budú prípadné odporúčania ODIHR na odstránenie prípadných nedostatkov.

„Ako bývalý stály predstaviteľ SR pri OBSE vysoko oceňujem dlhoročnú expertízu Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva v oblasti pozorovania volieb. Výkon tejto činnosti potrebnej na upevňovanie demokratického charakteru spoločnosti bude SR naďalej podporovať,“ uviedol Mišík a uzavrel, že Slovensko bude s úradom na implementácii odporúčaní na skvalitnenie volebného procesu aktívne spolupracovať.

Najnovšie Články