Denná Tlač

Na konci Petržalky plánujú výstavbu obytných súborov za desiatky miliónov

Na konci Petržalky plánujú výstavbu obytných súborov za desiatky miliónov

Developer YIT Slovakia plánuje v bratislavskej Petržalke výstavbu obytnej zóny Viedenská cesta – Západ. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA. Obytný súbor má vyrásť na ploche viac ako 21-tisíc metrov2, vrátane infraštruktúry, dopravnej vybavenosti a úpravy krajiny.

Plánovaný termín začatia výstavby je koncom roka 2026, doba výstavby je odhadovaná na 44 mesiacov. Predpokladané investičné náklady sú viac ako 100 miliónov eur.

Zámer je koncipovaný ako zástavba troch samostatných polouzatvorených mestských blokov pozdĺž Viedenskej cesty. Obytné súbory sa majú rozprestierať od násypov komunikácie na juhu, až po lužný les, ktorý je pozostatkom vyschnutej Pečnianskej Nivy na severe.

Projekt počíta tiež s výsadbou stromov, zelene a komunitných záhrad, ako aj detských ihrísk a voľnočasových plôch vrátene mobiliáru. Súčasťou zámeru je aj komplex dažďových záhrad, ktorý má prispieť k efektívnemu využívaniu dažďovej vody v území.

Autorom víťazného návrhu na projekt Viedenská cesta sa ešte koncom roka 2022 stalo architektonické štúdio What Architects. Porota ocenila najmä zohľadnenie zeleného charakteru a jeho rozvoj pre potreby rekreácie a pobytu budúcich obyvateľov zóny.

Najväčšia bratislavská mestská štvrť sa tak v najbližších rokoch rozšíri o stovky bytov. Po štvrti Slnečnice a Nesto pri štátnej hranici s Rakúskom je v pláne tiež výstavba na pravom brehu Dunaja v podobe dvoch mestských štvrtí Southbank a Nové Lido.

Najnovšie Články