Denná Tlač

Motoristov v okolí Prešova čaká pozitívna zmena, niektoré diaľničné úseky budú bezplatné

Motoristov v okolí Prešova čaká pozitívna zmena, niektoré diaľničné úseky budú bezplatné

Od 1. augusta čaká motoristov jazdiacich v prešovskom regióne pozitívna zmena. Úseky diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R4 v okolí mesta Prešov budú pre šoférov bezplatné.

Ministerstvo dopravy SR uvedie túto zmenu do praxe novou vyhláškou, ktorá vyňala z povinnosti úhrady diaľničnej známky 23 úsekov pri viacerých mestách naprieč Slovenskom, vrátane Prešova.

Ako konkretizoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, v okolí metropoly Šariša si tak od augusta šoféri nebudú musieť kupovať diaľničnú známku na úsek D1 Prešov-Západ – Prešov-Juh a úsek R4 Prešov-Sever – Prešov-Západ.

Tieto úseky budú označené dopravnou značkou so znením „Úsek diaľnice nespoplatnený diaľničnou známkou“. Impulz na túto zmenu prišiel podľa Hudáka práve z Prešova.

„Spolu s partnermi z občianskeho združenia Náš Prešov a Prešovského samosprávneho kraja sme Ministerstvu dopravy SR predstavili návrh riešenia na odľahčenie dopravy v meste Prešov, najmä Sabinovskej ulice. Myšlienkou bolo ponúknuť bezplatné užívanie diaľnice a rýchlostnej cesty R4 pri Prešove tým šoférom, ktorí prichádzajú od Veľkého Šariša, Malého Šariša alebo Sabinova, a pokračujú smerom na Petrovany či do Záborského, prípadne na Delňu. Ministerstvo náš návrh akceptovalo a dokonca túto možnosť rozšírilo pre ďalších viac ako 20 úsekov diaľnic a rýchlostných ciest po celom Slovensku. Zahŕňať to samozrejme bude aj dva tunely, tunel Prešov a Bikoš, ktoré patria medzi najnovšie tunely na Slovensku,“ uviedol v tejto súvislosti primátor Prešova František Oľha.

Okrem Prešova sa novinka bude týkať aj Bratislavy, Košíc, Žiliny, Nitry, Popradu, Banskej Bystrice, Stupavy a ďalších miest. Presný výpočet úsekov, ktoré po novom nebudú spoplatnené, sa nachádza v prílohe novej vyhlášky ministerstva dopravy.

Najnovšie Články