Denná Tlač

Medveď prežil 17 dní s valcom na hlave, našli ho pri obci Stratená (video)

Medveď prežil 17 dní s valcom na hlave, našli ho pri obci Stratená (video)

Zásahovému tímu pre medveďa hnedého sa po dlhých dvoch týždňoch pátrania podarilo zachrániť medveďa, ktorý mal hlavu zaseknutú v kŕmnom valci pre vnadenie diviakov. Informovala o tom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP), podľa ktorej sa zranený medveď trápil sedemnásť dní.

Za toto obdobie prešiel z Čierneho Váhu v Národnom parku Nízke Tatry až do územia Národného parku Slovenský raj, k obci Stratená. Správa Tatranského národného parku zároveň na sociálnej sieti uviedla, že blúdiaceho medveďa s valcom zazreli aj na jej hranici.

Zásahový tím vysileného medveďa dohľadal pri spomínanej obci Stratená. Po uspatí mu kŕmny valec z hlavy odstránili, medveďa ošetrili a opäť pustili do voľnej prírody. Podľa ochranárov zviera so zakliesnenou hlavou prežilo taký dlhý čas len vďaka tomu, že sa aj napriek prekážke naučilo piť vodu.

Plastový kŕmny bubon slúži podľa ŠOP na vnadenie divej zveri, najmä diviakov. Zásobník je stavaný na približne 30 litrov kukurice.

„Prax ukázala, že zabezpečenie kŕmneho valca pred inými živočíchmi, najmä medveďom hnedým, je nedostatočné. Jedince medveďa hnedého dokážu uzamykací mechanizmus prekonať a následne sa ku atraktantu, čo je vo väčšine prípadov kukurica, dostať,“ zhodnotila.

Aj tento prípad podľa nej poukazuje na to, ako vie toto zariadenie spôsobiť problémy a trápenie voľne žijúcim zvieratám. „Odporúčame preto úpravu uzamykacieho mechanizmu tak, aby ho medvede nedokázali poškodiť či prekonať,“ radia štátni ochranári.

Najnovšie Články