Denná Tlač

Lengvarského ministerstvo predstavilo zdravotníkom na východe nové platy a riešenia pre lepšie zdravotníctvo

Lengvarského ministerstvo predstavilo zdravotníkom na východe nové platy a riešenia pre lepšie zdravotníctvo

Ministerstvo zdravotníctva SR predstavilo zdravotníkom na východe nové platy a riešenia pre lepšie zdravotníctvo. Ako informuje rezort v tlačovej správe, prvou zastávkou sa stala Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove, následne sa zástupcovia ministerstva stretli so zdravotníkmi v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach.

„Slovenské zdravotníctvo sa za posledných desať rokov nepohlo z miesta. Hneď, ako nám to pandémia umožnila, sme začali pracovať na komplexných riešeniach. Od zaistenia platov zdravotníkov, cez nový systém spravodlivého financovania úkonov, investícií, vzdelávania, až po nastavenie nových pravidiel nakladania so zdravotnými odvodmi. Keďže po fáze príprav postupujeme do realizačnej fázy, chceme plánované zmeny kolegom predstaviť,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Vládou schválený návrh na spravodlivejšie ohodnotenie je podľa rezortu výsledkom mesiacov rokovaní so všetkými relevantnými zainteresovanými stranami. „Ide o najvyššie zvýšenie platov za posledných desať rokov. No predovšetkým riešime ohodnotenie zdravotníkov komplexne, netýka sa len niektorých povolaní,“ dodala štátna tajomníčka Lenka Dunajková Družkovská.

Vedenie ministerstva upozornilo, že samotné zvýšené platy zdravotníkov nie sú všeliekom pre slovenské zdravotníctvo. Podľa rezortu je nevyhnutné zaistiť systémové a udržateľné financovanie zdravotníctva. Práve preto rezort pred rokom prevzal iniciatívu pri zavádzaní DRG systému, ktorý má nahradiť súčasný nevyhovujúci systém paušálnych náhrad. Rovnako ministerstvo napravuje aj deformácie v súčasnom nastavení využívania zdravotných odvodov a rozbieha investície z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Najnovšie Články