Denná Tlač

Komora medicínsko-technických pracovníkov nesúhlasí s návrhom úpravy platov zdravotníkov, vidí v ňom nedostatky

Komora medicínsko-technických pracovníkov nesúhlasí s návrhom úpravy platov zdravotníkov, vidí v ňom nedostatky

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov nesúhlasí s úpravou platov zdravotníkom, o ktorej aktuálne v skrátenom legislatívnom konaní rokuje parlament.

Ako informuje jej prezidentka Iveta Šluchová, návrh nezohľadňuje požadovaný nárast miezd ani zásluhovosť. Zároveň im stále chýba požadované finančné krytie.

„Zdravotníci išli posledné dva roky na hranicu svojich síl, ale aj trpezlivosti. Nielen počas COVIDu, ale aj v súčasnosti sme konfrontovaní s úsilím, ako presvedčiť zdravotníkov, aby zostali v systéme. Návrhy, ktoré prináša ministerstvo zdravotníctva, však nepovažujeme adekvátne čakaniu ani úsiliu, ktoré venujeme našej profesii,“ skonštatovala Šluchová. Vláda podľa nej opätovne ukázala, že zdravotníci nie sú jej prioritou.

„Návrhy, ktoré sú takto na stole bez dostatočného dialógu, nevieme akceptovať a nesúhlasíme s nimi,“ uvádza ďalej komora, v ktorej je zaregistrovaných viac ako 20-tisíc zdravotníkov.

Návrhu vyčíta aj fakt, že v rámci odpracovaných rokov počíta iba s 20 rokmi, čo pre jej členov v praxi znamená, že ďalších 20 rokov budú svoju profesiu vykonávať bez navýšenia.

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov zabezpečuje registráciu zdravotníckych pracovníkov v profesiách zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant, technik pre zdravotnícke pomôcky, rádiologický technik, zubný asistent, dentálna hygienička, verejný zdravotník, asistent výživy – nutričný terapeut, optometrista, očný optik, masér, praktická sestra – asistent, sanitár, vykonávajúcich príslušné povolanie.

Najnovšie Články