Denná Tlač

Kalavská bude o potrebe stratifikácie presviedčať politické strany tento a budúci týždeň

Kalavská bude o potrebe stratifikácie presviedčať politické strany tento a budúci týždeň

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa so zástupcami politických strán stretne už tento a budúci týždeň. Bude ich presviedčať o potrebe reformy, teda stratifikácie nemocníc.

„Dúfam, že ich presvedčím, aj napríklad v kontexte financovania rezortu. Nie som za to, aby sa peniaze liali neefektívne. Musia ísť ruka v ruke na zvýšenie efektivity, ‚upratanie zdravotníctva‘ a dofinancovanie,“ uviedla Kalavská.

Stratifikácia nemocníc by podľa nej mala prispieť k tomu, aby boli peniaze delené adresne. „Stratifikácia nesúvisí so šetrením peňazí, ale s efektívnejším využívaním verejných zdrojov, aby to na konci dňa lepšie pocítil pacient,“ povedala ministerka.

Vďaka reforme, ktorú ministerstvo nazýva aj Zdravá zmena, sa podľa Kalavskej zdroje využijú lepšie.

„Pocítime to za niekoľko rokov aj na tabuľkách, že slovenský pacient zbytočne neumiera o niekoľkonásobne viac ako pacient v okolitých európskych štátoch,“ konštatovala.

Zdravotníctvo sa podľa nej nedá riešiť „jedným výstrelom“. Je potrebné mať komplex riešení, aby bolo možné dospieť k zdarnému koncu.

„Myslím si, že my ten komplex riešení máme, len ho treba zrealizovať,“ dodala ministerka.

Ešte nie je rozhodnutá, ako bude postupovať v prípade, že Zdravá zmena nakoniec neprejde. „Je pre mňa dosť podstatná vec, aby zdravotníctvo pri súčasnom financovaní aj pri súčasnom nastavení personálu bolo udržateľné. Stále si myslím, že je to dlhodobo neudržateľné,“ uzavrela ministerka.

Najnovšie Články