Denná Tlač

Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci

Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci

Vedci tvrdia, že silné dažďové zrážky, ktoré v júli vyvolali mohutné povodne v západnej Európe, sú pravdepodobne výsledkom zmeny klímy spôsobenej zásahom človeka. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Povodne v Belgicku, Nemecku a ďalších častiach „starého kontinentu“ si vyžiadali najmenej 220 obetí. Podľa vedcov globálne otepľovanie spôsobuje, že v západnej Európe sa takéto rozsiahle zrážky vyskytujú až deväťkrát častejšie.

Aby experti skutočne videli vplyv globálneho otepľovania, museli rozšíriť svoju analýzu a pozrieť sa na väčšiu časť západnej Európy, vrátane východného Francúzska, západného Nemecka, východného Belgicka, Holandska, Luxemburska a severného Švajčiarska.

Tím vedcov zistil, že v tomto širokom regióne zmena klímy spôsobená ľuďmi zvýšila intenzitu dažďa a lejaky v tejto oblasti sú intenzívnejšie o 3 až 19 percent. Vedci tvrdia, že vzhľadom na súčasnú klímu, by také intenzívne zrážky, aké nastali v západnej Európe, očakávali na konkrétnom mieste raz za 400 rokov.

„Je ťažké analyzovať vplyv zmeny klímy na silné zrážky na veľmi lokálnych úrovniach, ale dopracovali sme sa k dôkazu, že v západnej Európe emisie skleníkových plynov spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť takýchto udalostí,“ uviedla výskumníčka v oblasti klímy Sjoukje Philip.

Najnovšie Články