Denná Tlač

Zahraničné

Kabinet Merkelovej predstavil plán na boj proti klimatickej kríze, podľa ekológov je nedostatočný

Kabinet Merkelovej predstavil plán na boj proti klimatickej kríze, podľa ekológov je nedostatočný

Kabinet nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v piatok predstavil plán na boj proti klimatickej kríze, ktorého detaily sa ešte na poslednú chvíľu dohadovali na nočnom rokovaní kabinetu v noci zo štvrtka na piatok.Merkelovej kabinet vyčlenil sumu 60 miliárd eur na opatrenia, ktoré majú pomôcť pri nastolení procesov v nemeckom hospodárstve, ktoré zabezpečia postupný prechod k trvalo udržateľnému životu a v prvom rade pomôžu výraznejšie znížiť emisie skleníkových plynov.„Dnes nežijeme trvalo udržateľne,“ konštatovala v piatok Merkelová. Podľa nového plánu má Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou, znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 55 percent oproti úrovni z roku 1990.Súčasťou plánu sú viaceré opatrenia, ktoré je potrebné uskutočniť na zníženie emisií predovšetkým v sektore dopravy. Okrem iného by sa mali postupne znížiť dane na železničnú dopravu a zvýšiť dane na leteckú dopravu.Nemecké ekologické hnutia však plán kabinetu označujú za úplne nedostatočný a ekológovia tvrdia, že tieto opatrenia na zamedzenie klimatickej katastrofe nebudú stačiť. V rámci štrajku za klímu, ktorý sa v tento piatok koná po celom svete, vyšlo do ulíc desiatok nemeckých miest spolu až 1,4 milióna Nemcov.Nesúhlas s klimatickým plánom nemeckej vlády vyjadrujú občania aj pomocou populárneho anglo-nemeckého hashtagu „Not my Klima paket“ (Tot nie je môj súbor klimatických opatrení).Britská BBC píše, že občania Nemecka sú v otázke boja proti klimatickej kríze uvedomelejší ako ich vláda. Zatiaľ čo vláda prijíma polovičaté opatrenia, až 63 percent z celkovej populácie Nemecka sa v nedávnom prieskume vyjadrilo, že chce, aby vláda uprednostnila ochranu klímy pred ekonomickým rastom.Len 24 percent Nemcov si myslí, že treba naďalej uprednostňovať ekonomický rast pred životným prostredím.

Zobraziť viac...

AutoMagazín

Poľský pilot formuly 1 Robert Kubica po aktuálnej sezóne skončí v stajni Williams

Poľský pilot formuly 1 Robert Kubica po aktuálnej sezóne skončí v stajni Williams

Poľský motoristický pretekár Robert Kubica vo štvrtok potvrdil, že v sezóne 2020 nebude pôsobiť v seriáli pretekov formuly 1. Rodák z Krakova o tom informoval na tlačovej konferencii pred nedeľňajšou Veľkou cenou Singapuru.Kubica napísal zaujímavý športový príbeh. Po vážnom zranení ruky sa dokázal vrátiť späť, na tohtoročné preteky v Maďarsku dotiahol tisíce poľských fanúšikov, na slabučkom Williamse dokázal získať bod, ale napriek tomu po sezóne v tradičnom britskom tíme skončí.„Rozhodol som sa, že po skončení tejto sezóny nebudem pokračovať vo Williamse. Nie je ľahké byť späť v F1 po takej dlhej dobe, zvlášť keď ste v ťažkej situácii, ako sme my. Napriek tomu však musím tímu poďakovať za príležitosť a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ vyjadril sa Robert Kubica, ktorého cituje oficiálny web formuly 1.Vo svojej doterajšej kariére dosiahol v „kráľovnej motošportu“ jedno víťazstvo, keď na monoposte Sauber ovládol Veľkú cenu Kanady 2008.V roku 2011 sa dokonca hovorilo o záujme Ferrari, ale nehoda na pretekoch rely výrazne pribrzdila kariéru poľského pretekára. Vtedy prišiel o časť predlaktia a utrpel viaceré zlomeniny lakťa, ramena a dolnej končatiny.Následky zranenia ruky ho limitujú dodnes. Na otázku novinárov, či by chcel zotrvať v F1 Kubica odpovedal: „Samozrejme, moja odpoveď je áno. Predovšetkým však musím získať späť radosť z pretekania,“ dodal.Kubica si zrejme svoj návrat na pretekárske okruhy predstavoval inak. Williams je však suverénne najslabším tímom v štartovom poli a navyše 34-ročný Poliak dostáva lekcie aj od 21-ročného tímového kolegu Georga Russella.Vlaňajší šampión seriálu formuly 2 ho zdolal vo všetkých doterajších kvalifikáciách a iba dvakrát sa horšie umiestnil v hlavných pretekoch než on.Jediný bod v tejto sezóne získal Kubica v Nemecku, keď využil daždivé podmienky a aj vďaka penalizácii jazdcov tímu Alfa Romeo obsadil desiate miesto.„Chcela by som sa poďakovať Robertovi za jeho tvrdú prácu a rešpektujem jeho rozhodnutie opustiť tím na konci sezóny 2019. Bol dôležitým členom nášho tímu, najskôr ako rezervný jazdec a tento rok ako jeden z našich hlavných pretekárov. Ďakujeme mu za jeho nepretržité úsilie a do budúcnosti mu želáme len to najlepšie,“ vyjadrila sa šéfka britského tímu Claire Williamsová.Uvoľnenú sedačku by mohol podľa prvotných informácii obsadiť Kanaďan Nicholas Latifi, aktuálne druhý muž šampionátu F2.

Zobraziť viac...

Šport

UEFA trestá Slovan za správanie fanúšikov a hrozí, že aj proti Wolverhamptonu nastúpi bez dospelých divákov

UEFA trestá Slovan za správanie fanúšikov a hrozí, že aj proti Wolverhamptonu nastúpi bez dospelých divákov

Futbalový klub ŠK Slovan Bratislava možno absolvuje aj druhý domáci zápas v skupinovej fáze Európskej ligy 2019/2020 bez platiacich divákov na tribúnach.Európska futbalová únia (UEFA) najprv nariadila Slovanu odohrať dva zápasy pred prázdnymi tribúnami, pretože priaznivci Slovana sa v súbojoch proti čiernohorskej Sutjeske Nikšič a kosovskému KF Feronikeli nevyvarovali homofóbnemu, antisemitskému a diskriminačnému správaniu.Po odvolaní vedenia klubu UEFA druhý zápas zmenila na podmienečný s odkladom na jeden rok. Informáciu priniesol oficiálny web Slovana.Prišiel však ďalší trest od UEFA, tentokrát xenofóbne pokriky fanúšikov Slovana počas domáceho duelu proti gréckemu tímu PAOK Solún. Slovan podľa nariadenia má odohrať ďalší súboj v Európskej lige bez divákov a musí zaplatiť pokutu 50-tisíc eur.Vedenie bratislavského klubu sa prostredníctvom právnika odvolalo a čaká na rozhodnutie UEFA. Ak Slovan neuspeje, tak 24.10. proti anglickému Wolverhamptonomu nemôže rátať s podporou dospelých fanúšikov z tribún.„Belasí“ vo štvrtok 19. 9. odohrali domáci zápas K-skupiny EL proti tureckému Besiktasu Istanbul (4:2) bez platiacich divákov. Normy v tomto prípade umožnili prístup deťom do 14 rokov a na Tehelnom poli sa ich zišlo z rôznych škôl či futbalových klubov takmer 6-tisíc.

Zobraziť viac...

Zdravie a Lifestyle

Priatelia Národného onkologického ústavu pomáhajú už desať rokov

Priatelia Národného onkologického ústavu pomáhajú už desať rokov

Združenie priateľov NOÚ založili v roku 2009 lekári, sestry a zamestnanci Národného onkologického ústavu.Hlavnou myšlienkou vzniku tohto transparentného neziskového občianskeho združenia bolo urobiť zo štátnej nemocnice špičkové onkologické pracovisko na európskej úrovni.Vďaka príspevkom od darcov v celkovej hodnote takmer 2 milióny eur bolo zrekonštruovaných viac ako 10 oddelení a vznikla atmosféra priateľského prostredia. Koncepcia „Umenie lieči“ priniesla nemocnici už vyše 200 umeleckých diel.Ako informovalo združenie, postupne sa okrem rekonštrukcií aj rozšíril prístrojový park a kultivujú sa priestory pre pacientov. Zvyšuje sa tak komfort nielen pre nich, ale aj pre lekárov, sestry, sanitárov a všetok personál.Zakladateľom Združenia priateľov NOÚ je Jozef Dolinský, primár Oddelenia klinickej onkológie E. Inšpiráciu na jeho vznik našiel v zahraničí, kde je duálne financovanie nemocníc, teda aj z privátnych zdrojov, bežnou praxou.„Stavili sme na, prinajmenšom na slovenské pomery, netradičný a unikátny manažérsky koncept,“ uviedol Dolinský.„Vydali sme sa na kľukatú, no nesmierne obohacujúcu cestu. Za každou zákrutou sa ukrývali nejaké prekvapenia, pretože fundraising nie je jednoduchý. No nadšenie, s ktorým sme do toho išli, sa pretavilo do úžasnej misie s humánnym cieľom a hmatateľnými výsledkami,“ dodal.V rámci koncepcie „Umenie lieči“ v priestoroch ústavu vzniklo už päť galérií slovenského výtvarného umenia.„Vytvorili sme spoluprácu so spoločnosťou Spectrum ART, ktorá združuje významných slovenských umelcov. Tí venovali našim pacientom a návštevníkom dohromady už vyše 200 výnimočných diel – malieb, sôch, fotografií,“ priblížil Dolinský.Viaceré oddelenia nadobudli intímnejší rozmer vďaka výtvarným dielam, ktoré im darovali samotní pacienti, či bývalí pacienti.Obrazy z pôvodnej zbierky NOÚ, ktorá bola objavená v jeho priestoroch ešte z čias štátneho sanatória, zdobia vynovený vestibul nemocnice. Obnovené boli aj priestory registrácie a príjmu pacientov, ako aj exteriér ústavu, ktorý je plný kvetov a lavičiek.

Zobraziť viac...

Ekonomika

Vysokú pri Morave s rakúskym Marcheggom spojí nový cyklomost, výstavba bude dokončená v lete 2021

Vysokú pri Morave s rakúskym Marcheggom spojí nový cyklomost, výstavba bude dokončená v lete 2021

Slovenskú obec Vysoká pri Morave v okrese Malacky a rakúsky Marchegg spojí cyklotrasa, ktorá pôjde ponad rieku Morava. Prví cyklisti a peší budú môcť cyklolávkou prejsť pravdepodobne v lete 2021, jej výstavba bude stáť približne 6 miliónov eur.Uviedla to hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman v tlačovej správe. Dohodu o výstavbe a údržbe cyklolávky schválili poslanci Zastupiteľstva BSK dnes na zasadnutí.„Projekt je financovaný z programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020. Bratislavský samosprávny kraj sa na ňom bude podieľať spolufinancovaním vo výške približne 110-tisíc eur. Stavať by sa malo začať v júli 2020. Nová cyklolávka bude napojená na trasu Eurovelo 13, tiež známej ako cyklocesta Železnej opony,“ povedal predseda BSK Juraj Droba a dodal, že cyklolávka bude prejazdná aj pre záchranné zložky.Ako ďalej uviedla hovorkyňa Lucia Forman, cyklolávku považuje BSK za ďalší krok k podpore udržateľnej dopravy v cezhraničnom regióne a k zlepšeniu prepojenia cyklodopravy a železničnej siete.

Zobraziť viac...

Domáce

Ohodnotenie pedagógov aj v tomto volebnom období zostáva na chvoste OECD, tvrdí komora učiteľov

Ohodnotenie pedagógov aj v tomto volebnom období zostáva na chvoste OECD, tvrdí komora učiteľov

Ohodnotenie pedagógov aj v tomto volebnom období zostáva na chvoste OECD. V roku 2017 učitelia na úrovni nižšieho sekundárneho vzdelania na druhom stupni základných škôl zarábali 65 percent platu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, pričom priemer OECD bol 88 percent. Tvrdí to Slovenská komora učiteľov (SKU).Informácie uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol jej prezident Vladimír Crmoman. Rezort sa k informáciám odmietol vyjadriť s odôvodnením, že ich najprv musí analyzovať. „Uvedená správa nebola konzultovaná s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR). Rezort školstva sa bude môcť k správe vyjadriť až po tom, ako ju poskytne na analýzu Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP),„ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor v reakcii na tlačovú správu SKU, ktorá obsahovala analýzu platových pomerov učiteľov.„Pre porovnanie, v roku 2013 to bolo v Slovenskej republike 57 percent a v OECD na úrovni 80 percent, z čoho vyplýva, že naše zaostávanie za priemerom krajín OECD sa zásadne neznížilo. Čaplovičova Správa predpokladala dosiahnuť 75 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných do roku 2020,“ uvádza komora.Dušan Čaplovič bol ministrom školstva od apríla 2012 do júla 2014 vo vláde Roberta Fica (obaja Smer-SD). Podľa Crmomana priemerná mzda učiteľov vo Fínsku predstavovala pred pár rokmi sumu 4 066 eur, v Slovinsku to bolo 2 068 eur, v Poľsku 1 164 eur a na Slovensku 1 067 eur.–„Pri Slovensku je dôležité upozorniť na fakt, že údaje nezahŕňajú len platy učiteľov, ale aj platy riaditeľov škôl, pretože ich nemožno oddeliť,“ povedal Crmoman.Priemerné mzdy iných krajín sa uvádzajú bez platov riaditeľov. „Čiže v skutočnosti majú naši učitelia ešte nižšiu mzdu, len to nie je možné vyčísliť presne, keďže naša krajina štatistiky bez riaditeľov neuvádza,“ podotkol Crmoman. Údaje pochádzajú z rokov 2015 – 2016, aktuálnejšie nemá komora k dispozícii. Pripomenul, že vo Fínsku sú aj vyššie životné náklady, rozdiel v platoch učiteľov je však značný.„Školské organizácie v spoločnej výzve vláde v roku 2013 požadovali, aby mzda pedagóga do roku 2016 dosahovala minimálne 70 percent platu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v Slovenskej republike a v nadväzujúcej deklarácii z roku 2016 požadovali minimálne 80 percent platov iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v národnom hospodárstve do konca roka 2020. Implementačný plán Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania opäť pozerá do vzdialenej budúcnosti, podľa neho sa majú platy pedagógov zvyšovať tak, aby sa v roku 2027 dostali na úroveň 85 percent platu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov,“ uvádza komora.–„Vedenie ministerstva ako aj jeho odborní pracovníci by sa boli radi oboznámili s podkladmi k uvedenej správe, ale žiaľ, pán Crmoman im túto možnosť neponúkol. Uvedenou správou sa preto bude musieť zaoberať IVP,“ reagoval tlačový rezort.Pomalý rast platov v školstve viackrát kritizoval aj poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling. Podľa neho by mal byť nástupný plat začínajúceho učiteľa aspoň 1 000 eur alebo viac. O neatraktívnosti platov učiteľov svedčí podľa poslanca aj veľké množstvo neobsadených učiteľských pracovných miest.

Zobraziť viac...

Kultúra

Film Casino.sk má za sebou slávnostnú premiéru, do kín dorazí o týždeň

Film Casino.sk má za sebou slávnostnú premiéru, do kín dorazí o týždeň

Život je jediná hra, ktorú si človek nevyberá sám. S týmto leitmotívom odštartoval film Casino.sk svoje prvé premietanie vo finálnej verzii. Slávnostnú premiéru si snímok režiséra Jána Sabola odkrútil pred zrakmi viac ako 800 hostí.Nechýbali medzi nimi viacerí hlavní protagonisti z filmu a osobnosti zo spoločenského života na Slovensku, ktorí si po premiére mohli naživo vyskúšať, ako sa vyhrávajú peniaze. Do kín sa film dostane presne o týždeň, 26. septembra 2019.Pracovnú premiéru mal film ešte v júni, počas Art Filmu v Košiciach, ktorá bola ešte upravovaná do finálnej podoby. Tá bola predstavená v stredu 18. septembra počas oficiálnej slávnostnej premiéry. Svoje výkony si prvýkrát nenechali, okrem takmer celého tímu spoza kamery, ujsť ani herci Vica Kerekes, Marek Majeský, Jana Majeská, Igor Rattaj, Ondrej Habiňák, Lukáš Dóza, Henriett Novak či Natália Častková.„Hráčsky svet a aj moja postava v sebe živí nedôveru, rovnako aj politicky zameraná dejová línia. Keď som film videla, opäť som si uvedomila, ako veľmi mám rada svoj život a ako veľmi podstatné je pre mňa veriť a byť otvorená novým veciam bez strachu či spomínanej nedôvery.  Tie životy vo filme sú mi veľmi vzdialené a pre mňa v reálnom živote nepredstaviteľné,“ opísala svoje prvé dojmy Vica Kerekes.Okrem spomínaných hercov si v Casino.sk zahrali aj ďalšie slovenské a české herecké hviezdy ako Roman Luknár, Richard Stanke, Pavel Kříž, Tereza Brodská, Marek Geišberg, Zuzana Kanócz, Lucia Hurajová, Michal Šoltész a Ľubomír Paulovič.Vo vedľajších úlohách sa vo filme predstavil tiež jeden z najlepších tanečníkov baletu svojej generácie Vladimír Malakhov či profesionálny kickboxer Tomáš Možný.V Casino.sk sa tiež objavila hudba rapera Majselfa, kapiel Chinaski a Noc a deň, speváčky M.U.S., ale tiež duet Lukáša Adamca a českej speváčky Anny K, ktoré vznikli špeciálne pre tento snímok.Možnosť vidieť film medzi prvými si nenechali ujsť ani herečky Mária Kráľovičová, Zuzana Haasová, herec Oliver Oswald, moderátorka Jasmína Alagič a mnohí ďalší.Film sa nakrúcal najmä v Košiciach, ale aj v Bratislave, Prahe, na Domaši a v kaštieli v Hermanovciach. Dve dejové línie sa viažu najmä ku svetu pokeru, ale silná je aj politická linka, ktorá nápadne pripomína udalosti na Slovensku, ktoré sa udiali v priebehu posledného roka a pol. Scenár bol však napísaný ešte dávnejšie. „Písal sa pred dvoma rokmi, dávno pred udalosťami, ktoré sa neskôr odohrali v spoločnosti. Jednoducho, niektoré situácie, ktoré sa zobrazujú vo filme a pripomínajú realitu, sú dielom náhody. Keď sa stala tragédia s Jánom Kuciakom, tušili sme, že mnohí si budú spájať Marka Geišberga práve s Jánom Kuciakom. To sa nám aj potvrdilo, tí čo film videli, začali aj k ostatným hercom priraďovať postavy z politiky alebo biznisu. My sme však nechceli točiť film o žiadnej politickej strane alebo politikovi, tento film je o morálke, o univerzálnych hodnotách a nie o konkrétnych ľuďoch,“ objasnil paralelu medzi filmom a skutočnosťou režisér Ján Sabol, ktorý je zároveň spoluautorom scenára.„Všetkých pozývame do kina, aby si urobili vlastný názor. Keď sme robili Casino.sk, povedal som si, že keď sa nájde aspoň zopár tých, ktorí sa po jeho zhliadnutí zamyslia nad tým, čo videli, tak to všetko malo svoj zmysel,“ dodal Sabol.

Zobraziť viac...

Ostatné

Britka vypustila balón na otcovu pamiatku, po viac ako 1700-kilometrovej ceste pristál v Poľsku

Britka vypustila balón na otcovu pamiatku, po viac ako 1700-kilometrovej ceste pristál v Poľsku

Obyčajný héliový balón, ktorý začiatkom septembra vypustila na oblohu žena z anglického Birminghamu na pamiatku svojho mŕtveho otca, doletel až do severného Poľska. Tam ho našiel miestny obyvateľ na lúke, na ktorej pasie kravy.Balón, ktorý Nicola Bowler, zdravotná sestra z Birminghamu, spolu s manželom vypustili 2. septembra, prekonal more aj štátne hranice a pristál o niekoľko dní nato neďaleko poľskej dediny Troszkowo. Cesta to však rozhodne nebola jednoduchá.Ako Bowler povedala britským novinárom, balón sa hneď po vypustení zachytil o konáre stromu, a až neskôr neochotne vzlietol vyššie. Nikdy by jej nenapadlo, že nakoniec precestuje vyše 1 700 kilometrov.„Niekedy, keď hovorím s mojím otcom, pozerám sa na oblohu. Takže som dúfala, že tam ten balón poletí za ním,“ povedala novinárom žena z Birminghamu, ktorej otec zomrel 2. septembra 2018 vo veku 68 rokov. „Môj otec nebol veľmi scestovaný, nikdy necestoval príliš ďaleko. Takže keby vedel, ako ďaleko sa ten balón dostal, určite by to pre neho veľa znamenalo. Určite by sa smial,“ pokračuje Bowler.S manželom na balón dali vytlačiť text „Vždy nám budeš chýbať, no nikdy na teba nezabudneme, otec / Derek, 26. apríl 1950 – 02. september 2018„, a žena na druhú stranu ešte v poslednej chvíli zo žartu ručne pripísala „prosím napíšte mi, ako ďaleko môj otec docestoval“ a svoje telefónne číslo.V skutočnosti si vôbec nemyslela, že balón niekto nájde a bude ju kontaktovať. O to väčšie bolo jej prekvapenie, keď jej prišla SMS od istého Radoslawa Gacha z poľského Troszkowa. Ten novinárom prezradil, že mu správu musela pomôcť napísať dcéra, ktorá na rozdiel od neho vie po anglicky.„Napĺňa ma to smútkom, ale aj šťastím, že si dcéra takto pripomína svojho otca,“ povedal Poliak britským novinárom.

Zobraziť viac...