Denná Tlač

Domáce

Pod rúškom vytvorenia nového ministerstva sa schyľuje k vládnemu podvodu, tvrdí Šmilňák (video)

Pod rúškom vytvorenia nového ministerstva sa schyľuje k vládnemu podvodu, tvrdí Šmilňák (video)

Pod rúškom vytvorenia nového ministerstva cestovného ruchu a športu sa schyľuje k vládnemu podvodu. Tvrdí to Kresťanskodemokratické hnutie.Legislatívny návrh vlády totiž okrem zriadenia ministerstva obsahuje zásadné zmeny, ktoré sa dotknú ústredných orgánov štátnej správy.„Napríklad Slovenská informačná služba (SIS), ktorá má v súčasnosti nezávislé postavenie, sa má stať novým ústredným orgánom štátnej správy a podobne. Okrem toho sa tento návrh venuje aj zbrojárskemu priemyslu. Čo má spoločné zákon o športe so zbrojárskym priemyslom alebo s postavením SIS?,“ uviedol poslanec a člen predsedníctva KDH Martin Šmilňák na tlačovej konferencii.Zároveň poukázal na to, že tento zákon sa má prijať v zrýchlenom legislatívnom konaní, na čo nie je žiadny dôvod.Zákon sa podľa KDH venuje športu len minimálne, navyše ho aj kazí. „Postavenie športu ako prílepku pri nejakom ministerstve sa znova opakuje, dokonca sa rozdeľujú kompetencie pre šport medzi dve ministerstvá,“ kritizuje Šmilňák.KDH preto vyzýva vládu, aby nezmyselný návrh stiahla. Vznik nového ministerstva si podľa hnutia zaslúži prejsť odbornou diskusiou a riadnym legislatívnym konaním.V prípade, že návrh v súčasnej podobe prejde, KDH sa obráti na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon nepodpísala. Zároveň zvažuje možnosť obrátiť sa na Ústavný súd SR.„Tento návrh cez prílepky v skrátenom legislatívnom konaní pomôže akurát tak konkrétnym ľuďom z vládnej koalície a obmedzí nezávislosť mnohých úradov,“ dodala členka predsedníctva KDH Martina Holečková.

Zobraziť viac...

Šport

Weiss mladší už v roku 2023 nezasiahne do duelov Slovana Bratislava, trápi ho chronický zápal

Weiss mladší už v roku 2023 nezasiahne do duelov Slovana Bratislava, trápi ho chronický zápal

Už mesiac absentuje v zostave futbalového Slovana Bratislava krídelník Vladimír Weiss mladší a je jasné, že v roku 2023 už do súťažného diania nezasiahne.Ako uviedol v rozhovore na oficiálnom webe úradujúceho slovenského šampióna, v nasledujúcich týždňoch chce vyvinúť maximum pre doliečenie achilovky, ktorá ho už dlhšie limituje.„S hlavným trénerom i vedením klubu sme sa dohodli, že už to do konca roka nebudeme siliť. Pokúsim sa dať dokopy tak, aby som v januári mohol na sto percent začať zimnú prípravu,“ povedal 34-ročný Vladimír Weiss mladší.Kapitána Slovana v tejto sezóne zasiahol do šiestich ligových zápasov, ďalšie štarty pridal v pohárovej Európe. „Trápi ma chronický zápal achilovky. Noha si ešte potrebuje oddýchnuť. Podstupujem rôzne procedúry a robím, čo sa dá, aby som sa mohol v novom roku vrátiť na ihrisko,“ pokračoval.„Belasí“ sa v Európskej konferenčnej lige kvalifikovali do vyraďovacej časti, v ktorej nechce Vladimír Weiss mladší chýbať. „Snažím sa dať dokopy, akokoľvek sa dá. Na druhej strane, nedá sa hrať futbal donekonečna v nejakom diskomforte. Preto v januári uvidíme, ako na tom budem, a čo bude ďalej. Verím, že to bude v poriadku a na jarnú časť budem k dispozícii. Zostávam pozitívne naladený,“ poznamenal.Prezradil tiež, že so záujmom sleduje výkony spoluhráčov. „Som veľmi rád, že chalanom sa darí. Ukazujú silu nášho kolektívu, o ktorej som hovoril už dávnejšie. Verím, že vyhrajú tri zostávajúce zápasy do konca roka. Od jari budem robiť všetko pre to, aby som im opäť pomohol na ihrisku. Rovnako ďakujem našim fanúšikom, ktorí ma motivujú k návratu. Na autogramiáde pred zápasom s Košicami, keď som bol kvôli zraneniu dosť psychicky dole, mi množstvo detí a našich malých fanúšikov dodalo neskutočnú energiu,“ uzavrel.

Zobraziť viac...

Zdravie a Lifestyle

Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty

Podstupujú slovenskí muži estetické zákroky? Prieskum odhalil zaujímavé fakty

November je nielen symbolom osvety mužského zdravia, ale aj pripomenutím dôležitosti mentálneho zdravia a sebavedomia mužov. Centrálnou témou tohto mesiaca je, ako sa muži cítia vo svojom tele a ako to ovplyvňuje ich celkovú pohodu.Podľa nedávneho prieskumu agentúry Ipsos, realizovaného pre spoločnosť MB Clinic, až dve tretiny slovenských mužov verí, že ich vzhľad má priamy dopad na kvalitu ich života. Toto zistenie odhaľuje úzku súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím.Silvia Juhaszová, psychologička, poukazuje na to, že za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom sa môžu skrývať rôzne psychologické faktory: „Niekedy za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom sú rôzne psychologické faktory, kedy je potrebná psychologická pomoc- napr. pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera, znížená sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje odborníčka.IPSOS zistil, že najväčšie obavy súvisia s veľkým bruchom, vypadávaním vlasov a plešatením. Asi 60% mužov si myslím, že estetický zákrok by im mohol pomôcť zlepšiť kvalitu života a zvýšiť sebavedomie. Martin Boháč, plastický chirurg z MB Clinic, hovorí, že ročne podstúpia rôzne estetické zákroky tisíce Slovákov, vrátane operácií očných viečok, nosa, vyplnenie vrások, či tvarovania tela. Zároveň potvrdzuje, že úpravy často vedú k okamžitému zvýšeniu sebavedomia u mužov.Estetické zákroky môžu mať aj zdravotné výhody. „Príkladom je  vybočenie nosovej prepážky a jej korekcia pri operácii nosa, obmedzenie videnia a perimetra pri nadmernom kožnom previse na mihalniciach, či operácia prsníkov, odborne gynekomastia, teda zväčšená prsná žľaza u mužov. Jedno percento mužov trpí karcinómom prsníka a aj tým, že žľazu odstránime, redukujeme riziko vzniku rakoviny,“ spresňuje zdravotné aspekty zákrokov Martin Boháč. Zdôrazňuje tiež, že starostlivosť o vzhľad by nemala byť vnímaná len ako módny trend, ale ako súčasť celkovej spokojnosti mužov.Výsledky prieskumu IPSOS tiež odhalili, že 71 % opýtaných mužov verí, že spokojnosť s ich telom má vplyv na ich vzťahy. Viac ako 80 % si myslím, že muži by sa mali viac starať o svoj vzhľad, a takmer polovica z nich je nespokojná s tvarom a veľkosťou svojho brucha. Najžiadanejšie zákroky zahŕňajú operácie brucha, liposukciu a transplantáciu vlasov.Tento prieskum poukazuje na dôležitú súvislosť medzi fyzickým vzhľadom a duševným zdravím a na to, ako muži vnímajú svoje telo. Nie sú to teda len ženy, ktorých trápi ich vzhľad.

Zobraziť viac...

Kultúra

Wonka priletí do kín už o pár dní – vďaka čokoláde, ktorá popiera gravitáciu!

Wonka priletí do kín už o pár dní – vďaka čokoláde, ktorá popiera gravitáciu!

Potešila vás mikulášska nádielka? Stavíme sa, že takú čokoládu, akú budete môcť „ochutnať“ v kinách už budúci týždeň, ste si v čižme nenašli! Už vo štvrtok 14. decembra (a v mnohých kinách dokonca už najbližšiu nedeľu v sérii predpremiér) sa na plátnach kín pohrá s vašimi chuťovými pohárikmi Willy Wonka, najznámejší tvorca čokolády vo filmovom svete!Postava Wonku je známa z literárnej predlohy aj z filmových adaptácií novely Charlie a továreň na čokoládu. V najnovšom príbehu sa však pozrieme, ako Wonka začínal a ako sa dopracoval k povesti kúzelníka, ktorý dokáže so sladkosťami robiť divy! Na začiatku sa hlavná postava vráti zo svojich potuliek svetom a chce sa usadiť. Nemá však nič iné ako pár mincí vo vrecku a svoj typický klobúk plný snov – jedným z nich je otvoriť si vlastný obchod s čokoládou, ktorej výrobu ovláda priam majstrovsky. Plány mladého rojka, bohužiaľ, prekazí zákerný Čokoládový kartel a ziskuchtivá pani Drhná. Podarí sa talentovanému Willymu vo veľkom čokoládovom dobrodružstve zvíťaziť a získať si svoje miesto v spoločnosti, aké si zaslúži?Režisér Paul King, ktorý ma na svedomí nesmierne hravú dvojicu filmov o medveďovi Paddingtonovi, aj v snímke Wonka publikum ohúri priehrštiami tvorivých nápadov. O filme hovorí: „Chcel som svetu predstaviť Wonku, ktorý je mladý, naivný a plný nádeje. Je to postava, ktorá nemá ani deravý groš, ale verí v svetlé zajtrajšky. Chcel som ukázať, ako sa prejaví jeho geniálna myseľ tým najunikátnejším spôsobom, aký si dokážete predstaviť – keď človek zistí, kým je, a zároveň získa rodinu.“O unikátnosti filmu pritom nemusíme pochybovať. Prvé ohlasy zo sveta okrem hereckých výkonov oceňujú práve hravosť, farebnosť a nápaditosť, ktorou sa snímka vyznačuje. Bude sa tancovať, spievať, unikať kanálmi aj lietať s plameniakmi… A videli ste už žirafu v kostole? Zrejme nie, ale ani tá nebude vo filmovej novinke chýbať!Spomedzi známych tvárí sa v hlavnej úlohe predstaví Timothée Chalamet, hollywoodsky talent známy z filmov Interstallar, Duna či K zemi hľaď!. Spoločnosť mu budú robiť Olivia Colman (Vražda v Orient Exprese, Favoritka, Heartstopper), Rowana Atkinsona (Mr. Bean, Johnny English), Sally Hawkins (Paddington, Podoba vody) či herecká legenda Hugh Grant (Láska nebeská, Notting Hill) v netradičnej úlohe škriatka menom Umpa Lumpa.Veľkofilm Wonka, na ktorom si v predvianočnom čase „pochutí“ celá rodina, prinesie už o pár dní do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film. Snímka bude premietaná v slovenskom znení, verziu pre IMAX ponúkne kino v pôvodnom znení s titulkami. Lístky na sériu nedeľných predpremiér si môžete na webstránke svojho kina zakúpiť už teraz.Trailer filmu:Informačný servis

Zobraziť viac...

Zahraničné

Hodnota sľúbenej nemeckej zahraničnej podpory Ukrajine klesla až o 90 percent

Hodnota sľúbenej nemeckej zahraničnej podpory Ukrajine klesla až o 90 percent

Celková hodnota novej sľúbenej pomoci Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii počas augusta až októbra tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška prudko klesla.Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnil Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku. Podľa štúdie je celková hodnota pomoci prisľúbenej počas augusta až októbra 2,11 miliardy eur.Je to však o takmer 90 percent menej, ako v rovnakom období pred rokom. O štúdii informuje spravodajský web Ukrajinská pravda.Najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Kyjevu sú naďalej Spojené štáty americké. Celková hodnota americkej podpory je 44 miliárd eur.Nemecko však USA rýchlo dobieha a záväzky Berlína voči Kyjevu v oblasti vojenskej pomoci prekročili sumu 17 miliárd eur.

Zobraziť viac...

AutoMagazín

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Tajfún „odfúkol“ kvalifikáciu na Veľkú cenu Japonska, počasie v Suzuke „úradovalo“ aj v minulosti

Organizátori Veľkej ceny Japonska formuly 1 v piatok potvrdili, že pre obavy z blížiaceho sa tajfúnu Hagibis zrušili sobotňajší program na okruhu Suzuka.Pôvodne naplánovaný tretí tréning sa vôbec neuskutoční a kvalifikácia presunuli na nedeľu o 3.00 h SELČ. O štyri hodiny neskôr (o 7.10 h SELČ) sa uskutočnia hlavné preteky, v ktorých bude obhajovať minuloročný triumf Lewis Hamilton.„V dôsledku predpovedaného vplyvu tajfúnu Hagibis na VC Japonska 2019 sa spoločnosť Mobilityland a Japonská automobilová federácia (JAF) rozhodli zrušiť všetky aktivity naplánované na sobotu 12. októbra. Medzinárodná automobilová federácia (FIA) a Formula 1 podporujú toto rozhodnutie v záujme bezpečnosti divákov, pretekárov a všetkých ľudí na okruhu Suzuka,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení na webovej stránke F1.Presunutie sobotňajšej kvalifikácie nie je v Japonsku ničím nevídaným. Z dôvodu nepriaznivého počasia sa v rokoch 2004 a 2010 takisto odjazdila až v nedeľu. Naposledy sa s touto situáciou najlepšie vyrovnali piloti Red Bullu, keďže kvalifikáciu i samotné preteky ovládol Nemec Sebastian Vettel pred austrálskym tímovým kolegom Markom Webberom.V piatkových tréningoch na 17. podujatie sezóny dominovali piloti Mercedesu, pričom v oboch prípadoch sa tešil z víťazstva Fín Valtteri Bottas. V prvom tréningu zdolal Lewisa Hamiltona o 76 tisícin sekundy, v druhom o rovnú desatinu. Pokiaľ by v nedeľu kvôli zlému počasiu nebolo umožnené odštartovať kvalifikáciu, poradie na štartovom rošte určia výsledky druhého tréningu.

Zobraziť viac...

Ekonomika

Železničiari neodporúčajú cestovať vlakom do Nemecka, dôvodom je štrajk rušňovodičov

Železničiari neodporúčajú cestovať vlakom do Nemecka, dôvodom je štrajk rušňovodičov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyzýva cestujúcich zo Slovenska necestovať do Nemecka vlakmi počas ohláseného štrajku. Ten má od štvrtka od 22:00 prerušiť vlakovú dopravu v Nemecku na 24 hodín.Štrajk zamestnancov nemeckej odborovej organizácie rušňovodičov obmedzí cestovanie vlakovou dopravou do krajiny. „Už zakúpené cestovné doklady na uvedený termín je možné vrátiť bez sankcie vo všetkých osobných pokladniciach a zákazníckych centrách ZSSK,“ informovala vo štvrtok na svojom portáli spoločnosť.V rámci predbežných opatrení rakúskeho železničného dopravcu Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) budú nočné vlaky z Viedne do a z Nemecka zo 7. na 8. decembra odrieknuté.Vlaky Českých dráh (ČD) kategórie EuroCity (EC) na linke Praha – Berlín – Hamburg pôjdu len v úseku Praha – Drážďany a späť, resp. medzi Prahou a Děčínom.„Nočné vlaky EC 458 a EC 459 na linke Praha – Lipsko – Zürich a späť budú v noci zo 7. na 8. a z 8. na 9. decembra vedené len v úseku Praha – Děčín a späť,“ uviedla ZSSK.Regionálne vlaky na trase Cheb – Norimberg nebudú premávať. Železničiari v súvislosti so štrajkom zároveň upozornili cestujúcich na možné obmedzenia pri niektorých spojeniach pred a po štrajku v sobotu.

Zobraziť viac...

Ostatné

Chcete pobaviť okolie? Objavte tričká s potlačou, ktoré zaručene vyvolajú úsmev

Chcete pobaviť okolie? Objavte tričká s potlačou, ktoré zaručene vyvolajú úsmev

Občas máme chuť vykračovať si s úsmevom na tvári, inokedy sú zas naše dni o čosi pochmúrnejšie. Vždy však môžete seba aj svoje okolie pobaviť drobnosťou a pridať trocha radosti do každodenného života. Tričká s potlačou sú na to ako stvorené.Povedzme si úprimne, tričiek nie je nikdy dosť. Patria medzi najobľúbenejšie a najuniverzálnejšie kúsky oblečenia, pričom ich s obľubou nosia ženy, muži aj deti všetkých vekových kategórií. Avšak nie je tričko ako tričko a občas to chce trochu originality. Tú sa vám podarí dosiahnuť vďaka tričkám s potlačou, ktoré pobavia vaše okolie. A nemusíte si ich kupovať len pre seba, ale tiež z nich môžete spraviť ideálny darček.Možno sa pýtate, pre koho sú vlastne tričká s potlačou určené. Odpoveď je úplne jednoznačná – pre každého! Stačí, ak sa zvolí správny dizajn, respektíve vhodná potlač a tričko môže nosiť dôchodca, mamička na materskej, automechanik aj seriózny šéf. Pokiaľ napríklad zháňate darček pre svokru a lámete si nad ním hlavu, stavte na originálne tričko s potlačou. Ak je vaša svokra zábavná osoba a nič ju neurazí, pokojne vyberte vtipný či uštipačný slogan. Naopak, ak je to seriózna dáma, siahnite po potlači s citátom z jej obľúbeného filmu či kresbou domáceho miláčika.Je jasné, že tričká s potlačou sú originálne kúsky oblečenia. Využijete ich ako štýlový prvok vo vašom šatníku, vyjadríte nimi svoju osobnosť aj zmysel pre humor. Zároveň z nich môžete spraviť darček pre kohokoľvek z vašich blízkych. Hodia sa na narodeniny, meniny, Vianoce aj pri príležitostiach ako odchod do dôchodku, narodenie bábätka či nástup do novej práce.Vybrať vhodné tričko s potlačou je zábavný proces, no občas to môže byť celkom náročné. A to najmä v prípade, ak vlastne neviete, čo presne hľadáte. Preto začnite tým, že si ujasníte, o aké tričko s potlačou máte záujem. Chcete niečo vtipné, pikantné či láskyplné? Stavte na internetový obchod https://trickovy.sk, v ktorom si zo širokej ponuky tričiek s potlačou rozhodne vyberiete. Môžete sa prelúskať desiatkami rôznych kategórií, ktoré sú zoradené prehľadne a tak, aby ste si v ponuke spravili dobrý prehľad.Pokiaľ chcete tričko nosiť pravidelne, respektíve chcete, aby obdarovaný človek nosil tričko s potlačou od vás na pravidelnej báze, siahnite po kvalitnom materiáli. Dajte prednosť prírodným materiálom, najideálnejšia bude čistá bavlna. Takéto tričko bude nielen pohodlné, ale tiež kvalitné a zvládne množstvo praní. A čo farba? Tu moc neexperimentujte a zostaňte pri univerzálnej bielej, čiernej alebo tmavomodrej. Na nich totiž jednotlivé nápisy či potlač vyniknú najlepšie.Skúste to aj vy. Namiesto obyčajného trička si na seba dajte tričko s vtipnou a veselou potlačou a vyrazte do spoločnosti. Uvidíte, že atmosféra v miestnosti, či už prídete do kancelárie, na návštevu k rodine alebo do kaviarne za priateľmi, sa okamžite zmení. A to smerom k lepšiemu, pretože všetci vďaka vášmu tričku razom zabudnú na starosti a jednoducho si budú chvíľu užívať odľahčenú náladu. Ideálne sú tričká s vtipnými sloganmi, citátmi či dvojzmyslami.V pracovnom prostredí tričko s potlačou funguje doslova ako hnací motor pre konverzáciu. Veď to určite poznáte, občas jednoducho nikomu nenapadne, čo povedať. No keď budete mať na sebe naozaj originálne tričko, zrazu ho budú chcieť všetci okomentovať alebo sa vás začnú pýtať, odkiaľ ho máte.Informačný servis

Zobraziť viac...