Denná Tlač

Ekonomika Ukrajiny vykazuje podľa menového fondu pozoruhodnú odolnosť, inflácia klesá a hrivna je stabilná

Ekonomika Ukrajiny vykazuje podľa menového fondu pozoruhodnú odolnosť, inflácia klesá a hrivna je stabilná

Ukrajinská ekonomika vykazuje napriek ruským útokom „pozoruhodnú odolnosť“. V utorok to skonštatovali predstavitelia z Medzinárodného menového fondu (MMF), keď podpísali pre krajinu počiatočnú pôžičku vo výške 900 miliónov dolárov a zvýšili svoj odhad hospodárskeho rastu Ukrajiny.

Prognóza hospodárskeho rastu Ukrajiny pre tento rok sa zlepšila na úroveň 1% až 3%. Odhad v marci pritom hovoril o úrovni -3% až 1%, uviedol šéf misie MMF pre Ukrajinu Gavin Gray.

Inflácia podľa jeho slov klesá a hrivna je stabilná napriek masívnemu narušeniu v dôsledku vojny. Gray tiež varoval, že ekonomický výhľad čelí „výnimočne vysokým rizikám“.

Očakáva sa však, že oživenie hospodárstva sa posilní, „keď sa ekonomika postupne prispôsobuje vojnovým podmienkam“.

MMF uviedol, že ukrajinskí predstavitelia splnili požiadavky na reformu hospodárskej politiky v rámci prvého preskúmania pre balík pôžičiek vo výške 15,6 miliardy dolárov v priebehu štyroch rokov.

Zmeny zahŕňajú návrh daňových právnych predpisov zameraných na zlepšenie výberu príjmov a uistenie darcov, ktorí držia štátne financie krajiny nad vodou, že Ukrajina bude schopná zaplatiť svoj podiel na finančnej záťaži.

Uvoľnenie prvej tranže pomoci vo výške 900 miliónov dolárov bolo dohodnuté na úrovni zamestnancov a stále si vyžaduje súhlas výkonnej rady MMF.

Očakáva sa, že program pôžičiek MMF otvorí cestu pre ďalších 115 miliárd dolárov v podobe pôžičiek a grantov od spojencov Ukrajiny, vrátane USA, Európskej únie a ďalších členov G7.

Pomoc je určená na pokrytie obrovských rozpočtových deficitov spôsobených výrazne vyššími vojenskými výdavkami a stratou daňových príjmov z oblastí okupovaných ruskými silami, ako aj na podporu úsilia o ekonomickú reformu.

Najnovšie Články