Denná Tlač

Duševné zdravie mužov je ohrozené viac ako žien, tvrdia psychológovia

Duševné zdravie mužov je ohrozené viac ako žien, tvrdia psychológovia

Štatistiky odhaľujú, že silnejšie pohlavie býva náchylnejšie spáchať samovraždu v dôsledku depresií. Podľa psychológov duševné zdravie mužov je ohrozené viac ako v prípade žien, a to z jednoduchého dôvodu.

Zvýšené povedomie o duševnom zdraví  pomáha predchádzať mnohým duševným chorobám. Faktom však zostáva, že muži majú štatisticky stále dvakrát vyššiu pravdepodobnosť spáchania samovraždy v dôsledku depresie ako ženy. Prečo? Pretože ženy budú hľadať pomoc.

Typická reakcia mužov, ktorí vyhľadajú odbornú pomoc, je pocit hanby, že zlyhali. „Nenávidia sa, že skončili na terapii. Zrazu sedia na gauči so ženou, ktorá očakáva, že jej prezradia informácie o svojom živote, duševnom zdraví, zraniteľnosti a bolesti. Pre každého muža je to dosť frustrujúce.  Používajú teda rôzne taktiky, aby medzi terapeutom a sebou stavali múry,“ hovorí psychologička Reem Shaheenová. „Niekedy trvá, kým sa niekam posuniete. Keď klient začne žartovať , vtedy viem, že terapia môže začať,“ dodáva.

Za týmto častým mužským postojom je od útleho detstva vštepovaný názor, že muži nikdy neplačú. To znamená, že nikdy nemajú prejavovať emócie.   V mysli dieťaťa sa to môže ľahko preložiť ako „vôbec necítim“. Po čase chlapci prestanú vnímať svoje pocity a vystavujú sa tak veľkému riziku vzniku porúch duševného zdravia v neskoršom živote.

Duševné zdravie mužov je ohrozené aj z dôvodu, že sa ocitajú pod silným spoločenským tlakom a očakávaniami spoločnosti. Musia získať lukratívnu prácu, podporovať a živiť svoju rodinu a ďalšie. V mnohých prípadoch sa ich sebaúcta a sebahodnota priamo spája s profesionálnym úspechom. Zlyhanie pri plnení ich patriarchálnej úlohy znamená kolaps sebaúcty. Vtedy sa môže začať vkrádať depresia, úzkosť a záchvaty paniky. Okrem týchto problémov sa často objavujú pocity osamelosti, izolácie a odmietnutia. Muži však mnohokrát tieto emócie nedokážu zvládnuť sami. Keď sa ocitnú v tejto situácii, jediný prijateľný pocit pre mnohých mužov je hnev.

Ako to zmeniť? Okrem zmeny postoja už v detskom veku je dôležité, aby sa psychické problémy prestali tabuizovať. „Najskôr tieto negatívne emócie treba prijať. Ak sa cítite depresívne alebo úzkostne, poznajte tieto pocity, nepotláčajte ich rovnako ako nepotláčate pozitívne emócie. Sú totiž tiež súčasťou vášho života,“ hovorí psychologička. Okrem toho zdôrazňuje, aby si muži stanovili hranice a vyčlenili si čas pre seba. „Niekedy veľmi pomáha aj odstránenie toxických ľudí z vášho života. Uvedomte si tiež, že nie ste sami a že ostatní sa cítia rovnako ako vy. Vtedy môžete skutočne začať napredovať a rásť,“ dodáva na záver Reem Shaheenová.

Najnovšie Články