Denná Tlač

Drevodom vs. murovaný dom – je to remíza či debakel?

Drevodom vs. murovaný dom – je to remíza či debakel?

Kým fanúšikovia života na sídlisku zvažujú kúpu dvoj alebo trojizbového bytu, pre tých, ktorí sa odhodlajú k výstavbe rodinného domu sa vynára otázka, aký základný stavebný materiál zvoliť.

Montovaný dom, drevodom, rodinný dom z pórobetónu alebo murovaný dom, to sú u nás základné možnosti. I keď častokrát rozhoduje cena, pre budúce prevádzkové náklady je podstatné sledovať aj technické parametre, ktoré ovplyvňujú vlastnosti a kvalitu konštrukcie.

Na Slovensku má drevená architektúra bohatú históriu aj vďaka hojnosti dreva v lesoch a schopnosti ľudí pracovať s ním. Z dreva sa stavali obytné, hospodárske budovy, ale aj kostoly a synagógy. Po 2. svetovej vojne sa drevo posúvalo do úzadia ako nestály materiál, ktorý sa ľahko zničí a nahrádzal ho moderný betón.

Aj murované domy majú na Slovensku dlhú históriu. V stredoveku sa začali na našom území objavovať prvé kamenné a tehlové stavby. Hradby, kostoly, kláštory a mestské budovy boli často postavené z kamenných a tehlových konštrukcií, ktoré poskytovali vyššiu pevnosť a odolnosť proti požiarom a iným vonkajším vplyvom.

Rozhodnúť o víťaznom stavebnom materiáli nemôže len jeho estetický vzhľad ale aj údržba, životnosť či napríklad ekologické hľadisko. V prospech murovaného domu hovorí to, že v súčasnosti ide o tradičnejší spôsob výstavby za použitia brúsených tehál, vápennopieskových, alebo pórobetónových blokov. Je potrebné vyzdvihnúť ich životnosť, pevnosť a nosnosť, ako aj zvukoizolačné vlastnosti. Murované stropy a steny dobre zachytávajú zvukové vlny, a tak chránia pred hlukom v interiéri, ale aj mimo domu.

K nezanedbateľným pozitívam tohto materiálu patrí aj jeho dobrá tepelnoizolačná vlastnosť, vďaka čomu netreba budovu dodatočne zatepľovať. To potvrdzuje aj Ladislav Pálffy zo stavebnej spoločnosti P&P Korekt: „Murovaná stavba má väčšiu tepelnú kapacitu ako drevostavba. Netreba to dodatočne riešiť, lebo už samotný murovací materiál dlhšie udrží teplo (alebo chlad), preto v interiéri budú menšie výkyvy teplôt.“ No a chvályhodná je aj odolnosť pred vonkajšími vplyvmi, požiarmi a pre svoj vzhľad nevyžadujú murované domy takmer žiadnu údržbu formou pravidelných ochranných náterov.

Dnes sú drevodomy aj na Slovensku obľúbenou voľbou, drevo je považované za ekologický a trvanlivý stavebný materiál. Moderné drevodomy sa často spájajú s inými materiálmi, ako sú izolanty, sklo a kov, čo im dodáva štýlový  a funkčný charakter.

Ing. arch Juraj Molnár z ateliéru MOLNÁR – PERÁČEK, si cestu k drevodomom z CLT panelov našiel po bohatých skúsenostiach s murovanými stavbami. Vyzdvihuje milimetrovú presnosť, s ktorou sú vyrobené, estetiku, s ktorou spája pobyt v drevodome a stavebnú fyziku, pre svoje neprekonateľné parametre. Ako ďalej uvádza, benefitom práce s týmto materiálom je aj rýchlosť, „na pripravený základ je montáž hrubej stavby otázkou týždňov. Pri dobrej organizácii práce je možná kolaudácia do jedného roka od začiatku výkopových prác.“

Pri drevodomoch nemôžeme nespomenúť ich ekologické hľadisko, pokračuje Ing. arch. Molnár: „Strom ako hospodársky produkt počas svojho života produkuje kyslík a jeho výrub je nahraditeľný novou výsadbou. Pri výrobe iných stavebných materiálov sa naopak energia, resp. kyslík spotrebúvajú.“

Na druhej strane, dostupnosť a paleta materiálov hrá v prospech murovaných domov: „Na trhu sa ľahšie dostaneme ku kvalitnému materiálu na murovanú stavbu. Pri drevostavbách, keď chceme kvalitu (suché, správne ošetrené), tak je to značne drahšie ako bežne dostupné drevo. Pri murovanej stavbe, keď siahneme po certifikovaných stavebných materiáloch bežne dostupných na trhu, tak nespravíme chybu,“ uzatvára Ladislav Pálffy.

Najnovšie Články