Denná Tlač

Cukrovka môže skrátiť život o 10 rokov. Tisíce Slovákov netušia, že ju majú

Cukrovka môže skrátiť život o 10 rokov. Tisíce Slovákov netušia, že ju majú

Približne 150-tisíc ľudí na Slovensku nemá ani tušenie o svojom rozvíjajúcom sa prediabete či samotnej cukrovke.

Potvrdili to výsledky pilotného preventívno-osvetového projektu Maj svoj cukor pod kontrolou, ktorý Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zrealizovala počas decembra spolu so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS).

Len počas jedného mesiaca sa tak podarilo zachytiť viac ako dve stovky ľudí so začínajúcim alebo už rozvinutým diabetom. V tlačovej správe o tom informovala VšZP.

Do projektu Maj svoj cukor pod kontrolou sa počas posledného mesiaca minulého roka zapojilo 59 diabetologických ambulancií na Slovensku, v ktorých ošetrili 1 455 poistencov VšZP.

Takmer 16 percent z nich malo po odmeraní hladiny cukru v krvi podozrenie na prediabetes či na ochorenie diabetes mellitus.

„V 128 prípadoch odborníci po vyšetrení odoslali pacientov na ďalšie vyšetrenie k všeobecnému lekárovi s podozrením na prediabetes a 100 poistencov rovno objednali na konzultáciu u diabetológa s podozrením už na manifestnú cukrovku,“ uviedla diabetologička a členka výboru SDS Adriana Ilavská.

O vyšetrenie prejavili záujem najmä ženy, ktoré tvorili 62 percent z tých, ktorí sa rozhodli dať si cukor preventívne odmerať. Vekový priemer vyšetrených bol 56 rokov.

„Jedna špecializovaná ambulancia počas decembra 2022 v priemere vyšetrila vyše 36 poistencov VšZP,“ približuje Ilavská.

Cukrovku na začiatku nesprevádzajú žiadne výrazné ťažkosti. Odborníci odhadujú, že hyperglykémie máva pacient už 8 až 10 rokov pred stanovením diagnózy. Diagnóza diabetes mellitus skracuje život diabetika o 10 až 15 rokov.

Najnovšie Články