Denná Tlač

Cestní dopravcovia poslali výzvu do Bruselu, žiadajú prehodnotiť dohodu EÚ s Ukrajinou o voľných prepravách

Cestní dopravcovia poslali výzvu do Bruselu, žiadajú prehodnotiť dohodu EÚ s Ukrajinou o voľných prepravách

Združenia cestných dopravcov z Česka, Litvy, Poľska, Maďarska a Slovenska žiadajú Európsku komisiu okamžite prehodnotiť dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou, umožňujúcou bilaterálne prepravy bez akýchkoľvek povolení.

Pozastavenie vydávania týchto povolení podľa autodopravcov spôsobilo masívny nárast prepráv v rámci EÚ, ktoré narušili spravodlivú hospodársku súťaž v únii. Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v pondelok informovalo, že vyhlásenie podpísané 17. novembra, poslali predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen, komisárke pre dopravu Adine Văleanovej, komisárovi pre vnútorný trh Thierrymu Bretonovi a ministrom dopravy vlastných krajín, ktorí sa zúčastňujú zasadnutí Rady EÚ pre dopravu.

„Žiadame a naliehame na všetkých kompetentných, aby bezodkladne zvážili ukončenie alebo signifikantné zmeny súčasnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou a umožnili tak návrat k plneniu bilaterálnych dohôd jednotlivých krajín EÚ s Ukrajinou,“ uviedli dopravcovia vo vyhlásení. Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský sa vyjadril, že združenia sú pripravené v krátkom čase diskutovať o akejkoľvek primeranej úprave systému riadenia kvót.

„Nie sme však pripravení udržať dnešný stav do júna 2024, ako stanovuje súčasná dohoda,“ upozornil. Združenia podpísané pod vyhlásením zastupujú viac ako 8-tisíc dopravných firiem, ktoré zamestnávajú vyše 150-tisíc pracovníkov.

„To ukazuje, akú podporu naše požiadavky majú a akú váhu majú profesionálne etablované združenia, keď sa spoja za spoločným cieľom. A je to pritom iba začiatok,“ poznamenal Piešťanský. Združenia tvrdia, že si plne uvedomujú zložitú situáciu ukrajinských občanov, firiem a podporujú všetku humanitárnu a inú odôvodnenú podporu EÚ Ukrajine.

„Napriek tomu, ako spoločenstvo EÚ musíme byť zodpovední aj za vnútorný trh EÚ vrátane dopravného sektora. Praktické vykonávanie Dohody medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave ďaleko prekročilo svoje pôvodné zámery a v súčasnosti vážne poškodzuje trh EÚ a konkurencieschopnosť prevádzkovateľov cestnej dopravy v EÚ,“ podotkli v spoločnom vyhlásení cestní dopravcovia.

Najnovšie Články