Denná Tlač

Černák sa zranil počas zápasu proti Floride Panthers, tréner Cooper ocenil špeciálne formácie Tampy (video)

Slovenský hokejový obranca Erik Černák z tímu Tampa Bay Lightning pre zranenie nedohral utorňajší úvodný zápas semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL. V druhej tretine súboja proti štátnemu rivalovi Floride Panthers zblokoval strelu súpera a odvtedy do hry nezasiahol.

„Blesky“ aj bez neho triumfovali v Sunrise 4:1 a v ujali sa v sérii hranej na štyri víťazstvá vedenia 1:0 na zápasy. Colorado Avalanche v prvom domácom stretnutí semifinále Západnej konferencie zdolalo St. Louis Blues 3:2 po predĺžení a v sérii vedie 1:0 na zápasy.

Černák stihol pred zranením odohrať takmer 10 a pol minúty, počas ktorých zaznamenal aj jednu strelu na bránku a jeden bodyček. Hlavný tréner Tampy Jon Cooper po zápase neinformoval o stave 24-ročného Košičana a zatiaľ nie je známe, či sa predstaví vo štvrtkovom druhom dueli proti „panterom“.

V tom prvom obhajcovia Stanleyho pohára prehrávali 0:1, ale potom skórovali štyrikrát za sebou, pričom využili tri zo šiestich presilových hier. Naopak, Panthers nestrelili gól ani v jednej z 21 presiloviek v tohtoročnej vyraďovacej časti. Nezvíťazili v ostatných siedmich otváracích zápasoch sérií play-off od roku 1997.

„Som spokojný s naším výkonom, až na niektoré detaily. A práve v nich sú oni takí dobrí, preto získali dva Stanleyho poháre po sebe. Týka sa to najmä špeciálnych formácií. Oni v nich excelujú, kým my sa len učíme. Bohužiaľ, dnes (18. mája pozn. redakcie) sa opäť máme z čoho poučiť. V ďalšom zápase budeme lepší,“ zhodnotil duel tréner Floridy Andrew Brunette, citoval ho oficiálny web profiligy.

Jeho zverenec, Fín Aleksander Barkov, sa ešte pred zápasom dostal do záverečnej nominácie na Selkeho trofej pre najlepšieho brániaceho útočníka základnej časti sezóny 2021/2022. Sú v nej aj Švéd Elias Lindholm z Calgary Flames a Kanaďan Patrice Bergeron z Bostonu Bruins. Toho nominovali po 11. raz za sebou, pričom môže trofej získať rekordný piatykrát.

Colorado zvíťazilo nad St. Louis v ôsmom stretnutí play-off v sérii, o utorňajšom triumfe rozhodol obranca Josh Manson. „Páčilo sa mi, ako sme hrali počas celého duelu. Boli sme nezlomní a mentálne silní, presne tak, ako sme si hovorili. Nevyužili sme presilovku, ale hrali sme svoju hru celých 60 minút. Vedeli sme, že napokon ich zlomíme, hráči tomu verili. Tvrdo dreli a zaslúžili si zvíťaziť,“ pochválil svojich zverencov tréner „lavíny“ Jared Bednar podľa oficiálneho webu NHL.

„Bluesmanom“ nepomohlo ani 51 zákrokov brankára Jordana Binningtona, ktorý si vytvoril kariérne maximum v play-off. Jeho spoluhráč Ryan O´Reilly strelil svoj 18. gól v play-off, čím vyrovnal aj zápis Pavla Demitru na 10. mieste historického poradia klubu.