Denná Tlač

Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku: Bratislava má predbežný počet odberných miest, mestá chystajú aj aplikácie a rezervácie (online)

Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku: Bratislava má predbežný počet odberných miest, mestá chystajú aj aplikácie a rezervácie (online)

Na Slovensku od 18. do 26. januára pod názvom „Zachráňme spoločne životy” prebieha celoplošné (skríningové) testovanie na ochorenie COVID-19. Vláda tiež predĺžila zákaz vychádzania do nedele 7. februára.

Od stredy 27. januára sa občania, ktorí nebudú môcť pracovať z domu, budú musieť preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu alebo PCR testu. Obmedzenie bude platiť aj pre návštevy prírody, ale len pre občanov od 15 do 65 rokov.

Ľudia, ktorí sa otestujú napríklad v pondelok 18. januára a budú mať negatívny výsledok testu, ten bude platný aj po 27. januári, ak boli testovaní v okrese, ktorý bude patriť medzi polovicu Slovenska s lepším výsledkom. Okresy s lepšími výsledkami budú od nedele 7. februára nabiehať na COVID automat. Pre druhú polovicu okresov s horšími výsledkami bude aj po tomto dátume platiť prísnejší zákaz vychádzania a testovanie tam bude pokračovať.

Test musia podstúpiť aj osoby, ktoré už za sebou majú očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) to odôvodnil tým, že na Slovensku ešte nikto nepodstúpil následné očkovanie, ktoré má prebehnúť 28 dní po prvom očkovaní.

Na test nemusia ísť ľudia, ktorí ostanú v domácej karanténe a zákaz vychádzania porušia len v prípade, že potrebujú naplniť nevyhnutné životné potreby. Test nepotrebujete aj keď ste za posledné tri mesiace ochorenie COVID-19 prekonali, treba mať však o tom potvrdenie od lekára a nosiť ho pri sebe.

16:42 Firmy uviedli, že v prípade antigénového testovania majú jednorazovo náklad 10 až 12 eur na jedného otestovaného človeka.

„Priemyselné závody tak do testovania zamestnancov investovali už desaťtisíce eur. Samozrejme, vítame, že vláda prišla s návrhom, ako materiálne a finančne tieto firmy podporiť, treba však povedať, že táto pomoc ich výdavky vykompenzuje len čiastočne,“ objasnil pre agentúru SITA generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz.

Za komplikáciu označili fakt, že na testovanie nemôžu spoločnosti použiť podnikovú zdravotnú službu a musia si tak nájsť externého dodávateľa, čo im podľa asociácie okrem iného, čiastočne navýši náklady.

„Finálny manuál tiež mohol byť zverejnený skôr. Sú firmy, ktoré chcú testovať už tento piatok, majú objednaných aj zdravotníkov. Avšak bez manuálu im okresné úrady odmietli vydať testy. Dostali sa tak do časovej tiesne,“ podotkol k schválenému manuálu Lasz.

16:15 Mesto Senica začína s plošným testovaním vo štvrtok a v piatok od 13:00 do 20:00 na odbernom mieste v priestoroch zimného štadióna. Počas víkendu bude k dispozícii spolu deväť odberných miest, v sobotu budú otvorené od 8:00 do 20:00, v nedeľu od 8:00 do 18:00. Umiestnené budú v priestoroch, ktoré Seničania už poznajú z jesenného plošného testovania.

„Snažili sme sa nastaviť organizáciu plošného skríningového testovania tak, aby sme ho nesústredili len do dvoch víkendových dní, a vyšli tak občanom maximálne v ústrety. Na každom odbernom mieste budú dvaja zdravotníci, dvaja administratívni pracovníci a o personálnu výpomoc sme požiadali aj armádu,“ povedal primátor Senice Martin Džačovský. Senica chce použiť rezervačný systém, ktorý by mal zabrániť dlhému čakaniu na test. Testovať na COVID-19 bude aj stabilné mobilné odberové miesto, ktoré je v Dennom centre na Hviezdoslavovej ulici.

Senická samospráva podľa hovorkyne radnice Tatiany Moravcovej zabezpečuje plošné testovanie v spolupráci Poliklinikou Senica ako poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a Slovenským Červeným krížom, ktorý v Senici od vlaňajška prevádzkuje mobilné odberné miesto na Hviezdoslavovej ulici pre organizácie tretieho sektora.

15:37 Koncom budúceho týždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Rezort hospodárstva už pritom zabezpečil dodanie dvoch zásielok, z ktorých každá obsahovala 2,6 milióna testov. Tie sú už podľa Sulíka v „obehu“. Ďalšou dodávkou sa úloha Ministerstva hospodárstva SR v procese obstarávania testov končí, keďže uznesie vlády hovorilo o nákupe 8 miliónov testov.

15:06 V nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover budú koncom týždňa opäť testovať. Vo štvrtok a v piatok sa uskutoční už tretie kolo testovania.

14:50 Mesto Michalovce pripravuje na dva víkendové dni 23. januára a 24. januára otvorenie 13 odberových miest. Informovala o tom Marcela Andréová z Mestského úradu v Michalovciach.

Odberové miesta budú otvorené v sobotu a nedeľu 23. a 24. januára v čase od 8:00 do 18:00 s tým, že posledný odber bude vykonaný o 17:30. Samotné testovanie budú pre mesto zabezpečovať dvaja certifikovaní poskytovatelia na základe uzatvorených zmlúv o poskytovaní služieb.

Mesto poskytne priestory, zabezpečí testy a certifikáty, stráženie testov a certifikátov a všetky ostatné činnosti spojené so samotným testovaním. Uzatvorenie zmlúv či dohôd so zdravotníkmi a administratívnymi pracovníkmi, ochranné pomôcky, dezinfekčné prostriedky a dezinfekciu priestorov aj ďalšie služby uvedené v zmluve zabezpečí poskytovateľ.

„Na území mesta Michalovce je momentálne otvorených päť antigénových testovacích miest, kde na COVID-19 testujú bezplatne. Ak sa ľudia chcú vyhnúť čakaniu v rade, na dvoch z nich je možnosť objednať sa na testovanie vopred,“ uviedla Andréová.

14:38 Ministerstvo obrany SR je pri skríningovom testovaní pripravené poskytnúť do päťtisíc vojakov. Samosprávy od armády najčastejšie požadujú, aby sa vojaci stali šéfmi jednotlivých odberných miest. „Niektorí žiadajú aj nejakých zdravotníkov. Keď ešte nejakých máme, tak ich poskytneme,“ povedal po rokovania vlády minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

14:14 Vláda umožní spracovať biologický odpad z celoplošného testovania zariadeniam, ktoré sú na to technologicky vybavené. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú v stredu schválila vláda. Na základe návrhu zákona tak bude možné, aby Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) na základe povolenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) poverilo spracovaním nebezpečného odpadu zariadenia, ktoré sú technicky spôsobilé odpad spracovať.

Ide predovšetkým o väčšie prevádzky, zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov, ktoré používajú najlepšie dostupné technológie. V prevádzkach by malo byť zaručené nakladanie s týmito nebezpečnými odpadmi v súlade so zákonmi a aj dodržanie limitov vo vzťahu k ochrane ovzdušia. Schválenú novelu zákona chce vláda posunúť do skráteného legislatívneho konania.

13:49 Mesto Banská Bystrica zriadilo na víkendové skríningové testovanie celkovo 19 mobilných odberných miest, v ktorých bude vytvorených 55 odberných tímov. Ako informuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, záujemcom o skríningové testovanie budú tieto k dispozícii v dňoch 23. a 24. januára od 8:00 do 20:00. Na jednotlivé odberné miesta je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom rezervačného systému dostupného na stránke https://testovanie.banskabystrica.sk.

Mesto malo ešte v utorok problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu, preto nebolo jasné, koľko odberných tímov bude počas víkendového skríningového testovania k dispozícii. Aj napriek tomu, že zdravotníci sú v súčasnom období plne vyťažení, na výzvu samosprávy zverejnenú počas utorňajšieho dopoludnia zareagovali mnohí. „Pomohli nám naplniť kapacity potrebné na vytvorenie dostatočného počtu odberných tímov v našom meste. Je to znak toho, že ľudia z Banskej Bystrice a okolia sa vždy vedeli v náročných chvíľach spojiť,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Záujemcovia o testovanie sa už môžu nahlasovať prostredníctvom rezervačného systému na konkrétny deň a čas. „Upozorňujeme, že potvrdzujúci e-mail môže prísť o čosi neskôr, nie okamžite. Zároveň v príslušný deň testovania dostane každý aj SMS, ktorá mu pripomenie, na aký čas a odberné miesto sa prihlásil,“ doplnil prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík. Ako radnica doplnila, v nevyhnutných prípadoch, ak sa záujemca nevie zaregistrovať online, môže využiť telefonický kontakt 048/43 30 777.

Fungovanie všetkých odberných miest je schválené banskobystrickým regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Pomocnú ruku podala samospráve aj banskobystrická Rooseveltova nemocnica, vďaka ktorej bude možné dať sa otestovať na prítomnosť koronavírusu počas víkendu aj na parkovisku Mičinská. Aj v tomto prípade je potrebné nahlásiť sa na presný čas prostredníctvom rezervačného systému mesta. „Záujem o testovanie budeme sledovať a v prípade potreby sa budeme snažiť flexibilne reagovať,“ dodal Nosko.

13:33 Ako informovala vedúca oddelenia strategického rozvoja Mestského úradu v Snine Erika Jankajová, nové odberové miesta počas testovania 23. a 24. januára pribudnú v Snine v Cirkevnej spojenej škole na Švermovej ulici, v základných školách (ZŠ) Komenského, Študentská, Budovateľská a elokovanom pracovisku ZŠ Pavla Országha Hviezdoslava.

Mesto zároveň spustilo online registráciu na jednotlivé odberové miesta prostredníctvom systému bookio, cez ktorý si je potrebné na jednotlivé odberné miesto vopred rezervovať čas odberu. „Vďaka spolupráci s Nemocnicou Snina budú na každom odbernom mieste dvaja zdravotníci, čo umožní hladší priebeh testovania i pre tých, ktorí nebudú mať online registráciu,“ uviedla Jankajová.

Počas týždňa sa v Snine dá otestovať na troch odberových miestach v nemocnici, v územnom spolku Slovenského Červeného kríža, kde testujú aj počas soboty. Tretie miesto prevádzku Detský Ados na futbalovom štadióne a k dispozícii je počas pracovných dní.

13:02 Ministerstvo hospodárstva SR odporúča testovanie vo firmách najmä prevádzkam, v ktorých pracuje viac ako 250 zamestnancov. Ak by pritom chceli svojich pracovníkov testovať aj spoločnosti s menej ako 250 zamestnancami, ministerstvo im odporúča, aby sa spojili s ďalšími podnikmi a dosiahli tak odporúčaný počet pracovníkov. Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. O finančný príspevok budú žiadať firmy Ministerstvo vnútra SR.

12:54 Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková, v rámci skríningového testovania plánuje vranovská radnica počas najbližšieho víkendu zriadiť na svojom území 12 odberových miest v desiatich objektoch.

Podľa Fedorňákovej budú tieto miesta približne kopírovať rozmiestnenie tak, ako to bolo pri celoplošnom testovaní v minulom roku. Testovať budú po oba dni od 8:00 do 20:00 s prestávkou medzi 12:00 a 13:00. Posledný odber pred ňou vykonajú o 11:30. „Snažíme sa vytvoriť odberové miesta tak, aby bola pokrytá každá časť nášho mesta. Odberové miesta plánujeme zriadiť štandardne v základných školách, na tržnici, futbalovom ihrisku na Rodinnej oblasti či v Mestskej športovej hale,“ uviedol primátorom mesta Ján Ragan.

Ako dodal, viac informácií o skríningovom testovaní radnica obyvateľom poskytne pomocou informačných plagátov, stránky mesta a sociálnych sietí. V meste sa počas týždňa dá testovať na jedinom odberovom mieste vo vranovskej nemocnici. Na odber sa je potrebné prihlásiť cez stránku korona.gov.sk.

12:37 Mesto Prešov zriadi na antigénové skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 v dňoch 23. a 24. januára 44 odberných miest. Všetky budú otvorené od 8:00 do 20:00 s výnimkou prestávok, ktoré budú od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:45.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, testovacie miesta sa nachádzajú predovšetkým v priestoroch základných a stredných škôl na celom území mesta, ale umiestnené budú aj v troch kultúrnych strediskách Parku kultúry a oddychu, v priestoroch areálu Technických služieb mesta Prešov na Bajkalskej ulici, komunitnom centre K Starej tehelni, športovom areáli a v reštauračných zariadeniach. Presný zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta.

„Obyvateľom odporúčame, aby si pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na jednotlivých odberných miestach na stránke www.somvrade.sk. Informácie o počte čakajúcich budú počas celého víkendu aktualizovať naši administrátori. Údaje pridané administrátormi budú farebne odlíšené ako dôveryhodné. Túto možnosť však bude mať aj každá otestovaná osoba,“ uviedol Tomek.

Zároveň dodal, že mesto okrem toho pripravuje aj objednávací systém na odberné miesta zriadené mestom Prešov. „Bližšie informácie poskytneme v najbližšom čase,“ dodal hovorca.

12:22 V Stropkove pribudnú dve novovytvorené odberové miesta v Mestskej športovej hale na ulici Matice slovenskej a Komunitnom centre na Mlynskej ulici, ktoré budú k dispozícii aj počas nadchádzajúceho víkendu. V Mestskej športovej hale sa testuje v stredu až v piatok od 12:00 do 20:00.

V sobotu 23. a v nedeľu 24. januára bude k dispozícii od 8:00 do 20:00. Hygienické prestávky sú naplánované od 12:00 do 13:00 a od 17:00 do 18:00. V rovnakom čase bude cez víkend k dispozícii aj odberové miesto v komunitnom centre. Testovanie na oboch odberových miestach je bez registrácie.

V meste naďalej fungujú aj ďalšie dve MOM, ktoré budú testovať aj počas víkendu. Odberové miesto Šarišskej ulici je otvorené v pondelok až v piatok od 10:00 do 18:00, v sobotu a v nedeľu od 10:00 do 16:00. Testovanie je bez registrácie. Pri kultúrnom stredisku na ulici Nový riadok je MOM otvorené v pondelok až v piatok a tiež v sobotu 23. januára od 8:00 do 12:00 a od 16:00 do 20:00.

Na testovanie je potrebné sa objednať na webstránke korona.gov.sk. „V záujme plynulého priebehu testovania odporúčame občanom, ktorým to situácia dovolí, aby sa testovanie absolvovali počas pracovných dní. Predídu tým možnému tvoreniu radov pred odberovými miestami počas víkendu,“ upozornil hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

12:01 Ako informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, u nich pribudnú štyri nové odberové miesta, ktoré zriadi mestská samospráva, v sobotu 23. a nedeľu 24. januára. K dispozícii bude aj ďalšie mobilné odberové miesto (MOM).

Ako uviedla Tchirová, nové odberové miesta doplnia doterajšie štyri MOM, ktoré zriadil Slovenský Červený kríž, nemocnica, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Svidník a štvrté miesto je umiestnené v amfiteátri. K nim cez víkend pribudnú odberové miesta v Dome kultúry, Základnej škole 8. mája, vo vestibule autobusovej stanice a v Gymnáziu duklianskych hrdinov.

Tieto odberové miesta budú k dispozícii v sobotu 23. januára od 7:00 do 12:00 a následne od 13:00 do 19:00. V nedeľu 24. januára budú otvorené od 7:00 do 14:00. „Mesto Svidník vytvára aj tzv. mobilné odberové miesto, ktoré bude slúžiť na pretestovanie rôznych organizácii v meste po nahlásení sa na Mestský úrad vo Svidníku. V súčasnosti si robíme zoznam inštitúcií, ktorých zamestnanci s rodinnými príslušníkmi by prišli na testovanie vo vyhradenom čase. Týmto spôsobom sa podporí komunitné testovanie a zníži sa čas čakania na testovanie,“ povedala Tchirová s tým, že aktuálne informácie k testovaniu vo Svidníku bude samospráva uverejňovať na webovej stránke mesta, ako aj na sociálnych sieťach.

11:47 Vlastný mobilný rezervačný systém využije na víkendové skríningové testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 kúpeľné mesto Sliač. Ako pre agentúru SITA uviedla primátorka Sliača Ľubica Balgová, jednoduchý a intuitívny systém poskytol mestu jeho autor bezplatne. Vďaka tomuto objednávaciemu systému bude víkendové testovanie jednoduchšie a bez dlhého čakania na mraze.

Na registračnej stránke www.agsliac.sk pripravila primátorka aj manuál, pričom tým obyvateľom, ktorí sa zaregistrovať z rôznych dôvodov nemôžu, pomôžu telefonicky zamestnanci mestského úradu.

V Sliači budú obyvateľov testovať na štyroch odberných miestach, pričom všetky sú v réžii samosprávy. Mesto zriadilo aj vlastné mobilné odberné miesto (MOM) na mestskom úrade, ktoré bude k dispozícii od soboty 23. januára do 7. februára, zatiaľ len cez víkend. „V prípade potreby a veľkého záujmu aj z okolitých obcí máme zabezpečený personál tak, aby MOM na mestskom úrade fungovalo aj cez týždeň,“ doplnila Balgová.

Skríningové testovanie na mestskom úrade a v dome kultúry bude v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára od 8:00 do 18:00. V Kúpeľoch Sliač a vo vojenskej poliklinike budú odberné miesta otvorené len v sobotu v tom istom čase. „Ak bude o testovanie v Sliači veľký záujem, otvoríme odberné miesta na poliklinike a v kúpeľoch aj v nedeľu,“ dodala primátorka s tým, že pre občanov mestskej časti Sampor pripravujú mobilné testovanie, o ktorom budú ešte obyvateľov informovať.

11:26 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) eviduje takmer stovku požiadaviek o pomoc armády v súvislosti so skríningovým testovaním. O pomoc žiadajú samosprávy, okresné krízové štáby, okresné úrady a Ministerstvo zdravotníctva SR. Šéf rezortu obrany to povedal pred začiatkom stredajšieho rokovania vlády. Požiadavky na armádu sa podľa Naďa líšia. „Niektorí požadujú, aby sme napríklad my boli zodpovední za ten nebezpečný biologický odpad, ktorý vzniká. To musíme riešiť,“ uviedol.

10:44 Bratislava zverejnila predbežné počty odberových miest na plošné testovanie na COVID-19 v jednotlivých mestských častiach. „Testovanie v Bratislave naďalej intenzívne pripravujeme tak, aby sa každý na testovanie dostal a robíme maximum pre to, aby bolo pohodlné a bez dlhého čakania,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti s tým, že pripravuje webovú stránku so základnými informáciami a podrobnou mapou.

„Na niektoré miesta sa bude možné zaregistrovať online, ale väčšina bude k dispozícii bez objednania,“ doplnil magistrát. Bratislava a mestské časti dávajú k dispozícii 47 vozidiel MHD (41 autobusov, štyri trolejbusy, dve električky), ktoré budú tiež slúžiť ako odberové miesta.

Bratislavské mestské časti spolu s hlavným mestom predbežne pripravili 290 testovacích tímov, ktoré sa dočasne pridajú k existujúcim 19 mobilným odberovým miestam (MOM). Predbežne budú zriadené v Čunove dva tímy, v Devíne jeden odberový tím a dve testovacie vozidlá MHD, v Devínskej Novej Vsi sedem tímov, v Dúbravke 16 tímov a dve vozidlá MHD, dva odberové tímy majú byť v Jarovciach, 16 ich má byť v Karlovej Vsi a tiež dve testovacie vozidlá MHD, štyri tímy majú byť zriadené v Lamači.

V Novom Meste je v pláne zriadenie 28 odberových tímov a dve testovacie vozidlá, v Petržalke by to malo byť 49 tímov a 12 vozidiel MHD, v Podunajských Biskupiciach 12 tímov a tri testovacie vozidlá, v Rači 12 odberových tímov a dve testovacie vozidlá MHD. Tri tímy majú byť v Rusovciach, v Ružinove 48 tímov a 12 testovacích vozidiel, 20 odberových tímov má byť v Starom Meste a tiež päť testovacích vozidiel, štyri tímy majú byť vo Vajnoroch a tiež jedno vozidlo MHD, 14 tímov a štyri vozidlá majú pribudnúť vo Vrakuni a štyri tímy v Záhorskej Bystrici.

Zoznam odberových miest je zatiaľ orientačný, niektoré z nich musí ešte schváliť Úrad verejného zdravotníctva SR. „Časť dočasných odberových miest bude prístupná už od štvrtka, ak štát dodá testy, viaceré zostanú otvorené až do utorka,“ poznamenal magistrát a dodal, že najviac testovacích tímov bude v prevádzke počas víkendu. „Pracujeme tiež na tom, aby boli odberové miesta monitorované a mohli sme priebežne informovať o ich naplnenosti,“ doplnilo mesto a poďakovalo všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa prihlásili na pomoc pri testovaní. „Za šesť hodín sa nám prihlásilo 457 ľudí a výzvu sme už ukončili,“ uzavrel magistrát.

10:07 V Piešťanoch pripravili na plošné testovanie 19 odberných miest, k dispozícii budú v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 20:00. Obce v okolí Trnavy vo viacerých prípadoch umožňujú rezervovať si termín na konkrétny čas, internetový rezervačný systém nasadili napríklad v Jaslovských Bohuniciach, Cíferi, v Zavare, Bielom Kostole, Boleráze alebo v Ružindole.

9:56 V Trnave bude na celoplošné testovanie počas víkendu k dispozícii 20 odberných miest, v pondelok 25. a v utorok 26. januára desať odberných miest. V sobotu a v nedeľu budú testovať od 8:00 do 18:00, v pondelok a utorok už len od 16:00 do 20:00.

Žiadne objednávanie na konkrétny termín nebude v Trnave možné. Odberné miesta sú umiestnené väčšinou v školách, je ich výraze menej ako pri celoplošnom testovaní na jeseň minulého roku.

„Občania môžu prísť na ľubovoľné odberné miesto. Stav ich obsadenosti bude pravidelne aktualizovaný na stránke testovanie.trnava.sk. Mesto Trnava pripravuje mobilnú aplikáciu, v ktorej si ľudia budú môcť vopred vyplniť svoje údaje k registrácii,“ informovala hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová. Aplikácia by potom mala ušetriť čas pri administratívnych úkonoch priamo v odbernom mieste.

9:35 Po troch jesenných testovaniach sa v Dolnom Kubíne pripravujú na prvé tohtoročné testovanie Podľa primátora Jána Prílepka dolnokubínska samospráva robí všetko pre to, aby miestni obyvatelia mohli absolvovať víkendové testovanie bez dlhších čakaní.

„Pokiaľ to bude v našich možnostiach, tak im chceme pripraviť aj priestory, v ktorých počkajú na výsledky. Sme si vedomí, že aj keď vláda vyhlásila toto testovanie za dobrovoľné, bude nevyhnutné pre väčšinu našich obyvateľov. Rovnako pociťujeme zodpovednosť za zdravotníkov, preto sme ustúpili z testovania vo vonkajších priestoroch,“ povedal Prílepok.

Konkrétne miesta, prevádzkové časy a počty odberných miest radnica spresní v priebehu dnešného dňa. „Odberné miesta sa budú nachádzať v častiach Kňažia, Záskalie, Banisko, Medzihradné, Staré mesto, sídliská Brezovec a Bysterec. Zoznam všetkých odberných miest zverejníme najneskôr v stredu 20. januára na internetovej stránke mesta, na sociálnych sieťach, vývesných plochách a na konkrétnych odberných miestach,“ doplnil Prílepok.

9:22 Sieť odberných miest na skríningové testovanie pripravuje na najbližšie dni aj mesto Žiar nad Hronom. Ako informuje radnica, pripravujú aj systém online registrácie, ktorý by mali spustiť dnes o 14:00. Po vyplnení a odoslaní registračného formuláru dostane každý e-mailom presný termín odberu, a tým pádom nebude musieť čakať v rade.

„Prednostne sa budú registrovať obyvatelia Žiaru nad Hronom, teda osoby s trvalým pobytom v meste,“ uvádza samospráva s tým, že v piatok 22. januára bude umožnené registrovať sa na voľné termíny aj obyvateľom iných obcí a miest.

V piatok otvoria v Žiari nad Hronom tri odberné miestnosti v troch základných školách, kde budú robiť testovanie len na základe online registrácie. V sobotu 23. a v nedeľu 24. januára bude pripravených 11 odberných miest v rôznych častiach mesta.

Väčšia časť z nich bude vykonávať testy na základe online registrácií, teda podľa časového poradia na základe objednávok obyvateľov mesta. „Ďalšia časť miestností bude určená pre záujemcov o testovanie, ktorí sa dopredu nezaregistrovali. V týchto miestnostiach bude potrebné čakať na test v rade,“ doplnila radnica s tým, že zoznamy miestností zverejnia na webových stránkach mesta.

Počas víkendu budú vytvorené tri odberné miesta v priemyselnom parku, jedno pre zamestnancov Slovalca a dve pre zamestnancov firmy Nemak Slovakia. Tieto odberné miesta nie sú pod správou mesta, ale je možné, že pri nevyčerpaní kapacity týchto miestností sa tu budú môcť otestovať zamestnanci aj iných spoločností.

Aktuálne pracujú v Žiari nad Hornom tri odberné miesta, ktoré sú otvorené každý deň: Radničná reštaurácia, regionálny úrad verejného zdravotníctva a nemocnica. „Mesto Žiar nad Hronom nie je ich prevádzkovateľom, ich činnosť a otváracie hodiny nevieme ovplyvniť,“ uzatvára hronskožiarska samospráva.

9:06 Obyvatelia Žiliny budú môcť počas víkendového testovania využiť ktorékoľvek z pripravených 52 odberných miest. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, žilinská samospráva ich pripravila v 28 rôznych lokalitách. Podľa odhadov radnice by malo byť otestovaných približne 65-tisíc ľudí vo vekovej kategórii od 15 do 65 rokov s trvalým pobytom v Žiline.

Odberné miesta podobne ako pri jesennom testovaní zväčša kopírujú geografické umiestnenie volebných miestností. „Počas dvoch testovacích dní však budú môcť využiť Žilinčania ktorúkoľvek miestnosť, niektoré odberné miesta však nebudú fungovať celý víkend. V sobotu 23. januára bude k dispozícii odberné miesto na Budatínskom hrade a v Kultúrnom dome v Zástraní. V nedeľu 24. januára budú fungovať odberné miesta v Základnej škole v Mojšovej Lúčke a v Kultúrnom dome vo Vraní,“ uviedol Miškovčík.

Samospráva aktuálne pripravuje aj elektronické prihlasovanie na testovanie vo vybraných odberných miestach v Žiline. „Opäť nás čaká náročný víkend, v ktorom bude potrebná spolupráca všetkých z nás. Zo skúseností vieme, že najväčší nápor sa dá očakávať v sobotu ráno, menej ľudí chodí na testovanie večer. Robíme všetko pre to, aby víkendové testovanie prebehlo bezproblémovo. Verím, že to spoločne zvládneme,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v stredu.

18:24 Odmena za činnosť pri plošnom testovaní nebude dôvodom na zánik nároku na pandemický rodičovský príspevok.

16:44 Vo Zvolene sa bude počas víkendu dať otestovať na 12 odberných miestach. „Zároveň pracujeme na tom, aby sa Zvolenčania mohli na niektoré z nich objednať aj on-line, teda prostredníctvom rezervačného systému,“ píše primátorka Lenka Balkovičová na sociálnej sieti Facebook.

16:17 Mesto Martin vytvorí počas dvoch víkendových dní 23. a 24. januára 44 odberných miest na testovanie. Ako informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová, prihlásiť sa na testovanie budú môcť Martinčania aj pomocou mobilnej aplikácie.

Aktuálne je v Martine k dispozícii osem stálych mobilných odberných miest, ktoré cez víkend doplní 44 dočasných, tak, aby mohli byť pretestovaní všetci, ktorí o to prejavia záujem. „Naším cieľom je vytvoriť čo najlepšie podmienky pre obyvateľov a návštevníkov mesta s ohľadom na ročné obdobie a požiadavky testovania. Vytvorili sme nové odberné miesta v interiéri a už čoskoro spustíme mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej sa budú môcť obyvatelia registrovať na konkrétne odberné miesto a na čas,“ uviedol primátor Ján Danko.

Podľa martinského primátora sa budú môcť v Martine otestovať aj obyvatelia okolitých obcí a širšieho regiónu. „Verím, že výsledky testovania dokážu, že situácia v Martine sa postupne upokojuje a my sa zaradíme medzi okresy, kde sa začne s uvoľňovaním opatrení. Len týmto spôsobom sa dokážeme priblížiť k otváraniu škôl, prevádzok, obchodov či reštaurácií,“ uzavrel Danko.

15:28 V bratislavskej mestskej časti Vajnory v utorok spustili dve nové odberové miesta. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Tomáš Hajdušek.

„Vajnory v utorok od 15:00 spúšťajú dve nové odberové miesta. Obe sa budú nachádzať v Dome kultúry vo Vajnoroch, testovať sa bude antigénovými testami a testovanie bude bezplatné,“ uviedol hovorca a dodal, že Obidve testovacie miesta budú obyvateľom k dispozícii tento týždeň v pracovné dni od 15:00 do 19:30. „Na testovanie nie je potrebné sa objednať,“ doplnil.

Mestská časť zároveň avizovala, že v rámci víkendového celoplošného testovania budú na území Vajnor až štyri odberové miesta. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo už dnes otvoriť dve nové odberové miesta,“ poznamenal starosta Vajnor Michal Vlček a dodal, že dúfa, že tieto miesta znížia nápor ľudí, ktorí sa budú chcieť dať otestovať.

„Zároveň tým odbremeníme odberové miesto Vajnory – Alviano, ktoré v našej mestskej časti funguje od decembra a ktoré je v súčasnosti kompletne obsadené,“ uzavrel starosta.

14:56 Mesto Detva pripravuje skríningové testovanie počas najbližšieho víkendu 23. a 24. januára. Ako radnica informuje na webovej stránke, okrem mobilného odberového miesta pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici budú mať obyvatelia mesta k dispozícii ďalších sedem testovacích miest. Dve budú otvorené v Dome kultúry A. Sládkoviča, po jednom v Športovej hale, v III. Základnej škole (ZŠ) na ulici Obrancov mieru a v IV. ZŠ na ulici A. Bernoláka.

V historickej časti mesta bude otvorené odberové miesto v I. ZŠ na Kukučínovej ulici a v Mestskom kultúrnom stredisku.

Testovacie miesta budú v sobotu 23. a v nedeľu 24. januára otvorené od 8:00 do 20:00 s obedňajšou prestávkou od 11:45 do 12:30. „Posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania,“ dodáva samospráva s tým, že mimo víkendu sa záujemcovia môžu otestovať na mobilnom odberovom mieste pred budovou Rescuemed na Záhradnej ulici od 8:00 do 16:00.

14:25 Bratislavská mestská časť Vrakuňa otvorí prvé dočasné odberové miesta už vo štvrtok. „Od štvrtka otvoríme šesť odberových miest, v piatok ich bude otvorených už 11 a v sobotu a nedeľu ich bude otvorených 17. V súčinnosti s magistrátom cez víkend budú ešte dve ďalšie MOM,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc.

14:12 Bratislavská mestská časť Dúbravka pripravila na víkendové testovanie 18 odberových miest v DK Dúbravka, KC Fontána, v školských zariadeniach a v autobusoch na parkovisku Bagarova.

13:57 Bratislavská mestská časť Karlova Ves otvorí na svojom území 14 dočasných vnútorných odberových miest, ktoré budú prístupné od soboty 23. januára do utorka 26. januára v čase od 8:00 do 18:00.

Mestská časť to uviedla na sociálnej sieti. „Počas víkendu bude v mestskej časti sprístupnené aj jedno testovacie miesto pre objednaných, v autobuse na parkovisku pred cintorínom v Slávičom údolí,“ informuje mestská časť.

Od piatka do utorka budú otvorené Drive-Thru odberové miesta pod mostom Lafranconi a v Líščom údolí. Tieto budú dostupné iba pre obyvateľov Bratislavy.

13:44 Bratislavská mestská časť Ružinov plánuje zriadiť približne tridsať odberových miest. Na sociálnej sieti to uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

„Počas soboty a nedele plánujeme na celé dva dni, od 8:00 do 20:00, len v Ružinove otvoriť viac ako 60 testovacích miest. Ak, samozrejme, zoženieme zdravotníkov a administrátorov, a ak nám štát dodá dostatok testov,“ podotkol Chren

Mestská časť plánuje zriadiť aj drive-in a špeciálne prednostné miesto pre tehotné ženy, onkopacientov a zdravotne postihnutých ľudí.

13:36 Na plošné testovanie sa pripravuje aj Bratislava, nové odberové miesta majú postupne pribúdať počas tohto týždňa. Primátor Matúš Vallo avizoval, že v hlavnom meste má byť do víkendu v prevádzke zhruba 300 testovacích miest. 

„Mestské časti spolu s hlavným mestom pripravujú približne 300 odberových tímov. Viaceré z týchto dočasných testovacích miest budú v prevádzke už od štvrtka, ak štát dovtedy dodá testy,“ uviedol primátor na sociálnej sieti a dodal, že ak to bude potrebné, viaceré z testovacích miest zostanú otvorené až do utorka.

Zmena oproti jesennému testovaniu je, že tentokrát bude platiť test z viacerých zdrojov. „Z PCR testovania, z testovania, ktoré robia firmy svojim zamestnancom, z existujúcich 19 mobilných odberových miest (MOM) v meste a aj z dočasných odberových miest, ktoré postupne otvoríme,“ podotkol Vallo a dodal, že v rámci dočasných testovacích miest mesto pripravuje aj 55 vozidiel MHD v 23 lokalitách po meste s jedným odberným tímom na vozidlo.

„Snažíme sa, aby viaceré odberné miesta mali rezervačný systém a aby najmä počas víkendu mala verejnosť prehľad o čakacích lehotách,“ doplnil.

12:43 V najmenšom zo slovenských krajských miest v Trenčíne zriadia počas víkendu 23. a 24. januára 36 odberných miest. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

„Veríme, že cez víkend otvoríme všetky plánované odberné miesta, ktoré budú riadne vybavené nielen materiálom, ochrannými pomôckami, dezinfekciou, ale aj administratívnym a zdravotníckym personálom,“ uviedla Ságová.

V tejto súvislosti poznamenala, že radnica prostredníctvom dotazníka oslovila so žiadosťou o pomoc zdravotníkov ochotných pomôcť pri testovaní. „Aktuálne máme zaregistrovaných 84 zdravotníkov a stále na našu výzvu reagujú ďalší,“ dodala Ságová.

12:17 Pezinok chce počas víkendu otvoriť 12 testovacích miest, Malacky zriadia päť odberových miest.

„Malacky rozširujú možnosti bezplatného antigénového testovania. Od stredy 20. januára pribudnú ďalšie tri odberové miesta. Spolu s kaštieľom a kasárňami na Juhu ich bude spolu päť,“ uvádza mesto a dodáva, že odberové miesto v kasárňach testuje bez povinnosti objednania.

Termíny na ostatné miesta bude potrebné zarezervovať. „Podľa našich informácií každá obec v našom regióne pripravuje vlastné testovacie miesto. Obyvatelia okolitých obcí sa teda dostanú na testovanie v mieste svojho bydliska bez toho, aby museli cestovať do Malaciek,“ doplnilo mesto.

Ďalšie testovacie miesta plánuje otvoriť aj Pezinok. „Počas najbližšieho víkendu bude v Pezinku k dispozícii asi 12 odberových miest. Pracujeme na online objednávaní sa na konkrétny čas testovania,“ informuje mesto. Senec má schválené tri nové odberové miesta – v Základnej škole (ZŠ) Tajovského, ZŠ Mlynská a ZŠ Molnára Szencziho.

„V daných odberových miestach budú dva až štyri odberové tímy v závislosti od počtu prihlásených zdravotníkov a administratívnych pracovníkov,“ informuje Senec a dodáva, že mobilné odberové miesto na Slnečných jazerách Juh je stále v prevádzke a pribudne tam aj druhé testovacie miesto. „Pracujeme na spustení rezervačného systému,“ uzavrelo mesto.

11:46 Obyvatelia Lučenca môžu na testovanie už v súčasnosti využiť štyri odberové miesta, kde sa môžu otestovať a získať potrebný certifikát. Ako samospráva informuje na sociálnej sieti, okrem toho pripravujú na skríningové testovanie koncom týždňa zriadenie väčšieho počtu odberových miest, ktoré budú otvorené od 8:00 do 20:00. Radnica pripravuje objednávací systém, vďaka ktorému sa záujemcovia vyhnú dlhému čakaniu v radoch. Snahou samosprávy je tak zníženie mobility a rizika nákazy.

11:33 Zamestnávatelia združení v Klube 500 sú znepokojení, že od 27. januára majú od svojich zamestnancov vyžadovať doklad o ich zdravotnom stave ako podmienku vstupu na pracovisko.

11:20 V bratislavskej Petržalke má pribudnúť minimálne päť stálych odberových miest na testovanie. Ďalšie dočasné odberové miesta vzniknú počas víkendového celoplošného skríningu na petržalských základných školách a na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. „Chcel by som poprosiť všetkých ľudí, ktorí sa chcú otestovať, aby počkali do víkendu. K dispozícii budú mať na výber oveľa viac odberových miest a otestujú sa rýchlejšie ako teraz,“ vyzýva starosta Ján Hrčka.

Okrem toho mestská časť aktuálne čaká na povolenie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR (RÚVZ) v Bratislave, na základe ktorého spustí prevádzku nového stáleho mobilného odberového miesta (MOM) na Hrobákovej ulici. „V prípade spustenia prevádzky bude toto MOM otvorené pre obyvateľov osem hodín denne v termíne od 20. januára do 31. marca,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že okrem Hrobákovej plánuje Petržalka otvoriť ďalšie stále odberové miesta, termín ich spustenia bude rovnako závisieť od rozhodnutia RÚVZ.

„Čo sa týka súčasného počtu a rozloženia MOM v rámci Bratislavy, do prvých dvoch výziev na zriadenie MOM sa obce nemohli prihlásiť. Až tretia výzva bola dodatočne upravená tak, aby sa mohli prihlásiť, a jediná obec, ktorá stihla šibeničný termín na celom Slovensku, bola mestská časť Lamač,“ vysvetlil situáciu s momentálnym počtom odberových miest v Petržalke starosta Ján Hrčka a dodal, že v priebehu dvoch týždňov by malo na území mestskej časti vzniknúť minimálne päť nových stálych MOM.

Petržalka hľadá posily na pozície zdravotníkov, administratívnych pracovníkov a koordinátorov odberových miest v rámci celoplošného skríningu, ktorý potrvá do 26. januára. „Petržalka zároveň vyzýva dobrovoľníkov aj na dlhodobú spoluprácu v termíne približne od 20. januára do 31. marca na plánované stále MOM na Hrobákovej ulici,“ podotkla hovorkyňa a dodala, že dobrovoľníci sa môžu hlásiť prostredníctvom interaktívneho formulára na webovej stránke Petržalky.

Odmena pre zdravotníckych pracovníkov počas víkendového skríningu je stanovená na 200 eur brutto na deň, pre administratívnych pracovníkov a koordinátorov 100 eur netto za celý odpracovaný deň. „Stravu a pitný režim počas testovacích dní zabezpečí Miestny úrad Bratislava – Petržalka. Čo sa týka finančných odmien pre dobrovoľníkov v rámci dlhodobej spolupráce, zdravotníci budú odmenení sumou zhruba 10 eur za hodinu, administratívni pracovníci približne 6 eur za hodinu,“ uzavrela hovorkyňa.

10:57 Do pomoci pri testovaní v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v rámci projektu s názvom Zachráňme spoločne životy sa aktívne zapojila aj bývalá tenistka Dominika Navara Cibulková. „Odpykala si svoj trest“ za prednostné zaočkovania sa.

10:46 V Cíferi sa začalo testovať už v utorok. Najväčšia obec v Trnavskom okrese má však podľa starostu Maroša Sagana zatiaľ k dispozícii len 350 antigénových testov, ktoré mala pôvodne nachystané na testovanie pred plánovaným otvorením škôl. Testovať bude len obyvateľov s trvalým pobytom v obci, podmienkou je objednanie cez rezervačný systém. Testovanie v ďalších dňoch bude závisieť od toho, kedy obec dostane ďalšie testy.

10:37 Obec Zeleneč v Trnavskom okrese má plošné testovanie naplánované na piatok, sobotu aj nedeľu, podmienkou je registrácia vopred.

Obyvatelia Smoleníc budú mať možnosť otestovať sa v kultúrnom dome v sobotu a v nedeľu vždy od 8:00 do 20:00. Budú tam dva odberné tímy, obec pripravuje možnosť elektronickej registrácie. Aj ďalšie obce v okrese Trnava plánujú testovanie sústrediť na víkendové dni, niekde však bude možnosť testovania len v jeden deň.

10:26 Mesto Banská Bystrica bude podobne ako iné mestá realizovať skríningové testovanie počas víkendu 23. a 24. januára. Ako radnica informovala v tlačovej správe, záujemcovia budú môcť využiť rezervačný systém, ktorý sa osvedčil posledný víkend počas komunitného cieleného testovania.

Mesto testovanie pripravuje na sobotu a nedeľu pre nedostatok voľného zdravotníckeho personálu, ktorý je v súčasnosti maximálne vyťažený. Samospráva aktuálne zisťuje záujem z existujúcej databázy zdravotníkov, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní dvoch kôl celoplošného i komunitného testovania.

Pre všetkých záujemcov budú počas víkendu v Banskej Bystrici k dispozícii mestom zriadené mobilné odberné miesta (MOM), ktorých fungovanie schválil banskobystrický regionálny úrad verejného zdravotníctva. Zároveň počas víkendu pribudnú ďalšie mobilné odberné miesta a mesto navýši aj počet odberných tímov. Celkový počet MOM oznámi mesto v najbližších dňoch a bude závisieť od toho, či sa podarí zabezpečiť dostatočný počet zdravotníkov.

Rezervačný systém spustí radnica na webovej stránke mesta. Prostredníctvom neho sa budú môcť záujemcovia o testovanie nahlasovať na konkrétny deň – sobotu alebo nedeľu, miesto aj čas. Podľa záujmu bude mesto kapacity flexibilne navyšovať.

V prípade, že sa záujemcovia o testovanie nezúčastnia na víkendovom skríningovom testovaní, môžu počas týždňa, tak ako doposiaľ, využívať antigénové testovacie miesto bez objednania zriadené Rooseveltovou nemocnicou na parkovisku Mičinská cesta. „Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici a regionálny úrad verejného zdravotníctva otestuje záujemcov len po objednaní sa v systéme na korona.gov.sk,“ doplnila radnica.

10:17 Mesto Prešov zriadi počas najbližšieho víkendu 23. a 24. januára na svojom území viac ako 40 odberných miest.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, radnica zabezpečí viac ako 80 zdravotníkov, ktorí budú vykonávať odbery, viac ako 80 administratívnych pracovníkov, a tiež ochranné pomôcky. „Rovnako zabezpečíme dostatok dezinfekčných prostriedkov na všetky odberné miesta a následne aj dôkladnú dezinfekciu jednotlivých odberných miest každý deň po skončení testovania. Je však absolútne nevyhnutné, aby štát splnil sľub a zabezpečil dostatok testov, certifikátov a bol pripravený pomôcť napríklad aj pri zabezpečení manažmentu odstraňovania vzniknutého odpadu,“ uviedol Tomek s tým, že bližšie informácie o odberných miestach a súvisiace pokyny poskytne radnica v priebehu týždňa.

Prešovská radnica už koncom minulého týždňa zverejnila informáciu, že na víkendové testovanie zháňa zdravotníkov. Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce. Záujemcovia môžu v prípade záujmu najneskôr do stredy 20. januára vyplniť prihlasovací formulár na webovej stránke.

10:06 V Hlohovci plánujú podľa primátora Miroslava Kollára testovať od soboty 23. januára do utorka 26. januára, teda štyri dni. Mesto má podľa neho kapacity na pretestovanie asi 8 000 ľudí, na jeseň sa na plošnom testovaní v Hlohovci zúčastnilo asi 13-tisíc ľudí, preto samospráva požiada o súčinnosť veľkých zamestnávateľov. Od nich očakáva testovanie svojich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

9:54 Mesto Trnava pripravuje plošné testovanie predbežne počas víkendu 23. a 24. januára. K dispozícii by podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej malo byť asi 45 odberných miest, ich umiestnenie bude zväčša rovnaké ako pri plošnom testovaní na prelome októbra a novembra minulého roka. Samospráva okrem toho podľa nej pracuje na systéme elektronického prihlasovania sa, aby sa tak skrátili čakacie lehoty na odberových miestach. Trnavská radnica pripúšťa možné zmeny, o ktorých bude informovať.

9:38 V meste Humenné by na celoplošné skríningové testovanie malo byť k dispozícii celkovo 12 odberných miest. K piatim existujúcim majú pribudnúť dve zriadené ďalšími subjektmi a päť nových odberných miest pripravuje samotné mesto. Tieto miesta budú fungovať počas najbližšieho víkendu. Vyplýva to zo záverov pondelkového zasadnutia krízového štábu mesta, o ktorých agentúru SITA informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Ako uviedol, v súčasnosti je obyvateľom mesta Humenné k dispozícii päť mobilných odberných miest (MOM). Konkrétne ide o MOM Slovenského Červeného kríža pri parkovisku mestského úradu, nemocnica zriadila odberné miesto pri oddelení pre dlhodobo chorých, ďalšie sa nachádza v Zariadení sociálnych služieb Slnečný dom na sídlisku Dubník, Detský Ados zriadil MOM na Sídlisku pod Sokolejom a spoločnosť DZS-M.K. Trans prevádzkuje odberné miesto pri zimnom štadióne.

„Situácia v Humennom je stabilizovaná. Čísla sú relatívne dobré, postupne klesajú. Testovanie má stav ešte vylepšiť. Konať sa má v interiéroch,“ uviedol Škuba s tým, že činnosť každého odberného miesta funguje predovšetkým na objednávku. „Je zámerom, aby odberné miesta predĺžili svoj čas prevádzky,“ dodal.

Podľa Škubu si aj iné subjekty podali na ministerstvo zdravotníctva žiadosti o umožnenie vzniku ďalších dvoch mobilných odberných miest na Gorkého ulici za Mestských kultúrnym strediskom a pri ORL klinike na Nemocničnej ulici pri bývalom hlavnom vchode do nemocnice. „Pribudnúť by mali v najbližších dňoch,“ uviedol Škuba.

Zároveň dodal, že samotné mesto s cieľom posilniť počet odberných miest v súvislosti s celoplošným testovaním požiadalo o vytvorenie vlastných piatich odberných miest. Nachádzať sa majú v areáloch základných škôl SNP, Hrnčiarska, Pugačevova, Centra voľného času Dúha Humenné a komunitného centra Podskalka. „Mesto zabezpečuje na celoplošné testovanie pre novovytvorených päť odberných miest zdravotníkov, administratívnych pracovníkov, príslušníka ozbrojených síl, poskytuje materiálne zabezpečenie i odvoz odpadu,“ uviedol Škuba.

Päť nových odberných miest bude občanom k dispozícii počas najbližšieho víkendu, v sobotu a nedeľu 23. a 24. januára, spolu s MOM Slovenského Červeného kríža. „Snahou je dohodnúť sa aj s piatimi existujúcimi prevádzkovateľmi, aby ich odberné miesta boli k dispozícii aj počas víkendu. Očakávame, že otestovať do Humenného sa prídu aj ľudia z okolitých obcí, kde nebudú vytvorené žiadne mobilné odberové miesta,“ informoval Škuba. V okrese Humenné by malo absolvovať testovanie asi 32 600 ľudí.

9:24 V Košiciach sa od utorka 19. januára začalo ďalšie kolo celoplošného testovania. Mesto otvorilo šesť odberných miest, a to v Kulturparku, v Amfiteátri, v areáli U. S. Steelu, na Magistráte mesta, v Spoločensko – relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva a vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici na sídlisku Nad jazerom. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Vo štvrtok sa od 16:00 do 20:00 spustí celomestské testovanie na ďalších minimálne 60 odberných miestach, kde bude k dispozícii vyše 100 odberných tímov. Budú to hlavne základné školy a budovy mestských častí. Zväčša pôjde o rovnaké miesta, ktoré fungovali aj počas oboch tohtoročných testovaní. Podrobné informácie o všetkých odberných miestach v jednotlivých mestských častiach vrátane ich otváracích hodín a počtov odberných tímov bude mesto Košice aktualizovať na webstránke korona.kosice.sk,“ uviedol Fabian.

Mesto Košice chce zlepšiť komfort pri testovaní, zminimalizovať čakanie a zvýšiť tak bezpečnosť občanov. K tomu dopomôže aj aplikácia eRegistrácia na testovanie, ktorá sa na niektorých odberných miestach skúšala uplynulý víkend. Počas aktuálneho testovania by už postupne mala byť k dispozícii na všetkých odberných miestach.

„Aj napriek krátkosti času sa nám v priebehu niekoľkých hodín podarilo zorganizovať a zazmluvniť viacero odberových tímov. Som hrdý na to, že Košice sú jednou z prvých samospráv na Slovensku, ktoré spúšťajú plošné testovanie. Od utorka budú mať občania k dispozícii 12 odberových tímov, ktoré zabezpečuje mesto Košice. Takisto je možné využiť aj osem ďalších miest, ktoré prevádzkujú ďalší zriaďovatelia. Odberné miesta aj počty tímov budú pribúdať. Naším cieľom je, aby sme od štvrtka zabezpečili minimálne taký rozsah odberových miest a tímov, aký mali občania k dispozícii počas oboch kôl celoplošného testovania v tomto roku,“ informoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

9:16 Mesto Nitra bude aj po rozhodnutí vlády o celoplošnom testovaní naďalej testovať v rovnakom režime ako doteraz, teda od piatka do nedele. Obyvatelia mesta budú mať aj v treťom kole testovania k dispozícii 42 odberných miest. Radnica má aj na tretie kolo dostatok zdravotníkov aj administratívnych pracovníkov.

9:04 Všetkých 56 členských miest Únie miest Slovenska (ÚMS) umožní svojim obyvateľom, aby sa cez víkend otestovali na prítomnosť ochorenia COVID-19. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Podľa ÚMS však bude potrebné, aby štát splnil svoj prísľub pomôcť s testovaním a zabezpečil dostatok testov, certifikátov či pomohol pri zabezpečení riadenia odstraňovania vzniknutého odpadu.

„Som absolútne presvedčený o tom, že primátorky a primátori členských miest poskytnú túto službu svojim obyvateľom, pretože sú to práve oni, ktorí ich po celý čas trvania pandémie ochraňujú a pomáhajú im. Zároveň chcem upozorniť, že finálny manuál pre samosprávy, ktorý práve distribuuje štát do územia, by nevznikol bez našej výraznej pomoci,“ povedal prezident ÚMS Richard Rybníček. Ako dodal, aj tu sa ukazuje, že bez praktických skúseností a pripomienok ÚMS by štát nedokázal ani tento ďalší masový projekt testovania obyvateľov zrealizovať sám.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii o celoplošnom (skríningovom) testovaní na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Najnovšie Články