Denná Tlač

Budúcoročné predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ vyvoláva obavy, nemecká ministerka netajila svoje pochybnosti

Budúcoročné predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ vyvoláva obavy, nemecká ministerka netajila svoje pochybnosti

Nemecko v utorok spochybnilo schopnosť Maďarska viesť na budúci rok proces tvorby politiky Európskej únie (EÚ).

Tým vyvolalo ďalšie špekulácie o tom, či by EÚ mohla odložiť nástup Budapešti do vedenia rotujúceho predsedníctva. Referuje o tom web Politico.

Maďarsko by malo zastávať spomenutú pozíciu v druhej polovici roku 2024. Táto vyhliadka znepokojila niektorých kritikov Budapešti, ktorí si všimli, že vláda premiéra Viktora Orbána čelí všadeprítomným obvineniam z demokratického spiatočníctva a pomerne často sa dostáva do rôznych sporov s Bruselom.

„Mám pochybnosti o tom, do akej miery bude Maďarsko schopné viesť úspešné predsedníctvo v Rade,“ povedala v utorok v Bruseli nemecká ministerka pre Európu Anna Lührmannová.

Tá poukázala na údajné porušovanie právneho štátu zo strany Maďarska a kolísavý postoj k podpore Ukrajiny v jej vojne proti Rusku.

Predsedníctvo Rady rotuje medzi krajinami EÚ každých šesť mesiacov, čím dáva zodpovednej krajine právomoc pomáhať pri stanovovaní programov a priorít, predsedať zasadnutiam a koordinovať prácu v oblasti politiky EÚ, ktorá sa v tomto období vykonáva.

„Mám značné obavy, čo sa týka schopnosti Maďarska plniť túto úlohu, najmä vzhľadom na to, že Maďarsko v súčasnosti nedodržiava zákony EÚ týkajúce sa právneho štátu,“ poznamenal fínsky europoslanec Petri Sarvamaa.

Ostatné členské štáty EÚ zatiaľ neboli také otvorené v postojoch voči Maďarsku.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Laurence Boone však v utorok povedala, že „Maďarsko by už malo spolupracovať so Španielskom“, ktoré sa ujme predsedníctva v júli, pričom dodala, že Francúzsko od Maďarska „očakáva neutralitu a nestrannosť“.

Najnovšie Články