Denná Tlač

Bolesť zubov ako varovanie pred vážnejšími ochoreniami

Bolesť zubov ako varovanie pred vážnejšími ochoreniami

Bežná zdravotná komplikácia, ako je bolesť zubov, môže byť predzvesťou infarktu a srdcových chorôb či rakoviny pľúc. Odborníci varujú pred podceňovaním.

Bolesť zubov je pre mnohých ľudí známou a veľmi nepríjemnou komplikáciou. Väčšinou tento problém pripisujeme iba zubným kazom či zapáleným ďasnám. Nové výskumy však poukazujú na dôležitú súvislosť medzi bolesťou zubov a výskytom srdcových chorôb vrátane infarktu. Lekári nás preto nabádajú, aby sme tento problém neignorovali a nepodceňovali preventívne zubné prehliadky.

Bolesť zubov môže mať rôzne dôvody, vrátane zubných kazov, zápalových ochorení ďasien, kostnej drene, zubných abscesov a ďalších zubných problémov. Jej prejav a trvanie sa môže líšiť, a preto je dôležité si uvedomiť, že každá forma bolesti by mala byť braná vážne a vyžaduje odbornú konzultáciu. „Bolesť zubov môže niekedy súvisieť so zdanlivo odlišným problémom. Objavuje sa napríklad pri zápale nosových dutín (sinusitíde), poškodení trojklaného nervu či ako symptóm nádorových ochorení,“ hovorí stomatologička MUDr. Martina Tumusová.

Podľa rozsiahleho výskumu z roku 2018 bolesť zubov môže byť indikátorom srdcových chorôb. Uvedená štúdia preukázala spojitosť medzi zubnými problémami, najmä zápalovými ochoreniami ďasien, a výskytom kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt myokardu. Vedci zistili, že baktérie a zápaly v ústach sa môžu šíriť do krvného obehu a spôsobiť zápalové procesy v iných častiach tela, vrátane srdca. Tento objav je dôležitý, a preto starostlivosť o zuby i ďasná vplýva významným spôsobom na naše celkové zdravie.

Štúdia navyše odhalila, že ľudia, ktorí majú zlé zdravie ústnej dutiny, majú trikrát vyššiu mieru kardiovaskulárnych problémov, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica než ľudia s dobrým zdravím ústnej dutiny. Zdravotníci preto zdôrazňujú, aby sme nezanedbávali preventívne prehliadky u zubného lekára. „Nepodceňujme bolesť zubov. Zápalové procesy v ústach môžu mať vážne následky na srdce a iné orgány. Treba si uvedomiť, že starostlivosť o zuby a pravidelné návštevy u zubného či všeobecného lekára sú kľúčové pre prevenciu kardiovaskulárnych chorôb a ochranu celkového zdravia,“ upozorňuje kardiológ MUDr. Peter Koma.

Pravidelné návštevy u stomatológa teda umožňujú včasnú diagnózu a liečbu prípadných problémov, čo pomáha predchádzať rozvoju vážnych ochorení vrátane kardiovaskulárnych chorôb či rakoviny pľúc. Navštíviť zubára aspoň raz ročne a absolvovať aj dentálnu hygienu však aj niečo stojí.Zdravotná poisťovňa Dôvera svojim poistencom pomáha finančné zvládnuť starostlivosť o zuby. Preto im poskytuje až 5x ročne príspevok 30 eur ako kompenzáciu za doplatky u zubného lekára alebo za dentálnu hygienu, teda spolu až 150 eur ročne.

Benefit poskytovaný zdravotnou poisťovňou Dôvera je možné uplatniť na nasledovné zdravotné úkony:

Dôvera týmto benefitom motivuje nie len k vyššej zubnej prevencii, ale aj k nezanedbávaniu preventívnych prehliadok u všeobecného lekára, keďže absolvovanie tejto preventívky patrí medzi podmienky získania finančného príspevku. Prehliadku stačí absolvovať najneskôr do 90 kalendárnych dní od podania žiadosti o príspevok.

Informačný servis

Najnovšie Články