Denná Tlač

Angela Merkelová si prevzala cenu Karola V., vyzvala na dodržanie Európskej zelenej dohody

Angela Merkelová si prevzala cenu Karola V., vyzvala na dodržanie Európskej zelenej dohody

Dosiahnutie cieľov Európskej únie v oblasti znižovania emisií, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, bude „veľmi ťažká práca“. Vyhlásila to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Takzvaná Európska zelená dohoda schválená vlani v decembri obsahuje záväzok znížiť počas tejto dekády emisie skleníkových plynov o 55 percent a do roku 2050 dosiahnuť v 27-člennom bloku uhlíkovú neutralitu.

„Predpokladám, že prijatie tejto zelenej dohody bude veľmi ťažká práca,“ povedala Merkelová, keď na ceremoniáli v Španielsku preberala Európsku cenu Karola V.

Odchádzajúca kancelárka zostáva v úrade v prechodnom období, kým po voľbách z minulého mesiaca nevznikne nová nemecká vláda. „Už tam nebudem, budem však pozorne sledovať, ako ďaleko siaha schopnosť robiť kompromisy,“ povedala Merkelová publiku v meste Cáceres, kde z rúk španielskeho kráľa Filipa VI. prevzala ocenenie. Kancelárka ďalej apelovala na zmenu spôsobu riešenia klimatických otázok.

„Ľudia príliš často hovoria o nákladoch na ochranu klímy a príliš málo o nákladoch na to, že klímu nechránime,“ uviedla Merkelová s odkazom na smrtiace povodne, ktoré zasiahli Nemecko v júli tohto roka. Vyzvala tiež, aby sa ľudia zamerali na „nové trhové príležitosti, nové technológie a nové pracovné príležitosti“ vyplývajúce z energetickej transformácie.

Cenu Karola V. udeľujú ľuďom, organizáciám alebo projektom, ktoré pomáhajú posilňovať „kultúrne a historické hodnoty Európy“. Medzi predchádzajúcich laureátov patria európska feministická politička Simone Veilová, bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl alebo posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov.

Najnovšie Články