Denná Tlač

Analýza ÚHP o rozdieloch medzi živnostníkmi a zamestnancami sa podľa INESS sústredí len na daňovo-odvodový výnos

Analýza ÚHP o rozdieloch medzi živnostníkmi a zamestnancami sa podľa INESS sústredí len na daňovo-odvodový výnos

Analýza Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR o rozdieloch medzi živnostníkmi a zamestnancami je podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) ideologicky podfarbená a sústredí sa len na daňovo-odvodový výnos. Odborníci INESS ju preto ostro kritizujú, pretože ignoruje širšie ekonomické a sociálne faktory.

„Problémom je, ak neexistuje skutočný rozdiel medzi prácou vykonávanou pracovníkom na živnosť a v pracovnom pomere,“ tvrdí ÚHP v analýze. Odborníci z INESS však upozorňujú, že rozdiel medzi zamestnancom a živnostníkom je vždy prítomný a je daný definične.

„Na dnešnom trhu práce môžeme predpokladať, že drvivá väčšina živnostníkov má na trhu alternatívu v podobe pracovného pomeru. Dobrovoľne si však zvolili možnosť nevykonávať svoju činnosť podľa Zákonníka práce, ale podľa Živnostenského zákona,“ píše INESS.

Toto rozhodnutie by nemalo byť podľa analytikov penalizované, ani považované za spoločensky „menej optimálne“. Ako ďalej píšu, analýza ÚHP sa zameriava len na zníženie počtu živnostníkov a zvýšenie daňovo-odvodových príjmov štátu.

„V štúdii nenájdeme dáta o tvorbe pridanej hodnoty živnostníkmi, porovnanie čerpania sociálnych služieb. Autori sa nepozerali na mieru ‚prežitia’ a rast počtu živnostníkov, súbeh živností s inou ekonomickou aktivitou, mieru preskakovania medzi živnosťou a závislou prácou či živnosťou a s.r.o, zaujímal ich len a len daňovo-odvodový výnos,“ kritizuje inštitút.

Zároveň dodáva, že živnostníci predstavujú dôležitý segment trhu práce a inkubátor budúcich podnikateľských projektov. INESS tiež upozorňuje na absenciu dôkazov, že živnostníci spôsobujú „krivenie trhu práce“ či nárast mzdových rozdielov.

Podľa inštitútu má vláda zámer zvýšiť daňové príjmy za cenu trvalého poškodenia ekonomiky: „Živnostníci sú len ďalší citrón, z ktorého chce vláda vyžmýkať dodatočné daňové príjmy.“

Živnostenské podnikanie má podľa odborníkov viaceré prínosy, ako sú inkubácia podnikateľských projektov, vyššia ekonomická zodpovednosť a schopnosť objavovať nové príležitosti, ktoré sú potrebné pre zdravý ekonomický rast.

„Očakávané výnosy z vyššieho zdanenia živnostníkov budú len kvapkou v moriverejných výdavkov, keď pokryjú možno štvrtinu nákladov len na samotný 13. dôchodok, ktorý stojí 800 miliónov eur ročne,“ konštatujú analytici.

Analytici zdôrazňujú, že riešením nie je zvyšovanie daní, ale redukcia neefektívnych výdavkov verejného sektora. Inštitút varuje, že vyššie zdanenie živnostníkov povedie k zníženiu podnikateľskej aktivity na Slovensku, a to v čase, keď je potrebné podporiť ekonomický rast.

Najnovšie Články