Denná Tlač

Ako zveľadiť rodinný dom svojpomocne

Ako zveľadiť rodinný dom svojpomocne

Rozhodli ste sa urobiť niečo užitočné? Pokiaľ sa chystáte zveľadiť svoje bývanie a idete rekonštruovať či inak vynoviť svoj rodinný dom, okrem dobrej vôle a remeselnej zručnosti budete potrebovať aj zopár odborných informácií.

Včasná diagnostika porúch na rodinnom dome je dôležitá nielen z finančných dôvodov, ale aj z dôvodu celkovej životnosti domu a z bezpečnostného hľadiska bývania. Či sa jedná o fasádu, o strechu alebo o oplotenie domu, rýchle odstránenie porúch zabráni ďalšiemu znehodnocovaniu majetku. Pozornosť však venujte nielen použitým materiálom, ale aj odbornému prevedeniu remeselníckych prác.

Fasáda rodinného domu je dôležitá nielen z estetického, ale najmä z technického hľadiska. Omietka významne ovplyvňuje celkový charakter domu a kvalitu bývania. Pokiaľ sa chystáte renovovať fasádu, na úvod nepodceňte výber omietky, ktorá denne musí odolávať rôznym nepriazňam počasia. Omietkový systém má za úlohu ochrániť dom v každom ročnom období, preto ho treba voliť premyslene. A aby vám práca išla dobre od ruky, nepodceňte výber lešenia. Hliníkové lešenie je pri rekonštrukcii rodinného domu ideálnym pomocníkom – aj vďaka nemu nová fasáda iste zvládne nielen ostré slnečné lúče v lete, ale aj dážď a vietor na jeseň či mráz a sneh v zime. A pokiaľ máte pozemok ohraničený vysokým oplotením, lešenie vám pomôže zrenovovať aj obojstranné betónové ploty, ktoré pozemok a dom chránia pred neželanými návštevníkmi.

Nie náhodou sa hovorí, že strecha je koruna domu. Kvalitná strešná krytina musí byť nehorľavá, odolná voči vode, slnečnému žiareniu, chemikáliám a tiež voči mechanickému poškodeniu. Preto v prípade poškodenej strešnej krytiny je nutné poškodené časti vymeniť čo najskôr. A pokiaľ máte v rodinnom dome aj obytné podkrovie, zrejme sa chystáte zrenovovať aj jeho interiér. Obytné podkrovie je magický priestor, ktorého kúzlu prepadá čoraz viac ľudí. Moderne vybudované podkrovie ponúka nové dimenzie bývania. Zaujímavým a výnimočným ho robia nielen samotné šikminy, ale aj vhodne vybrané bytové doplnky. No ak chcete, aby podkrovie poskytovalo komfortné bývanie, dbajte na vhodnú tepelnú izoláciu strešného plášťa a svetlú výšku v priestore. Najpoužívanejším tepelnoizolačným materiálom je minerálna vlna, ktorá dobre tlmí aj hluk. Dobrými izolantmi sú tiež ďalšie prírodné materiály – piliny, hobliny, slama, korok, kokosové vlákno, konope, ľan, bavlna a vlna. Presvetlenie obytného podkrovia stanovujú normy. Pokiaľ strešné okná osadíte ideálne – v správnom počte a v správnej výške, ktorá dovoľuje pohodlný výhľad v stoji aj v sede, obytné podkrovie vám ponúkne skvelé bývanie.

Informačný servis

Najnovšie Články