Denná Tlač

Ako chrániť domácnosť pred zlodejmi počas letných dovoleniek

Ako chrániť domácnosť pred zlodejmi počas letných dovoleniek

Chystáte sa na letnú dovolenku? A máte plán ako ochrániť počas neprítomnosti svoj dom? Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu ochrániť domov pred zlodejmi.

Základom ochrany pred zlodejmi je zamedziť im prístup na pozemok a do domu. Oplotenie a vchodové dvere sú preto záležitosti, na ktorých sa rozhodne šetriť neoplatí. Dnes toľko populárne elektrické brány nie sú len módna záležitosť, ale zároveň možnosť, ako zamedziť vstup na pozemok pre nepovolaných hostí. Rovnaký účel majú aj bezpečnostné vchodové dvere.

Myslieť na ochranu svojho bývania by ste preto mali už v čase jeho výstavby. Vyberte si kvalitné bezpečnostné vchodové dvere, áno, dávno to už nie je len doména bytov a kvalitu uprednostnite aj pri realizácií oplotenia. Firma Topgates napríklad ponúka široký výber kvalitných garážových brán, ktoré len tak neprekoná žiadny zlodej.

Odplašujúco na zlodejov bude pôsobiť aj bezpečnostná kamera a zabezpečovacie zariadenie. Dnešné moderné zabezpečovacie systémy sú prepojené priamo so smartfónmi, a tak budete vedieť, že sa niečo u vás deje, aj ak budete tisícky kilometrov ďaleko. Rovnako so smartfónom možno prepojiť aj bezpečnostné kamery.

Nezabudnite však, že kameru si na svoj dom nemôžete namontovať len tak. Inštaláciu kamier a bezpečnostného systému radšej zverte do rúk zodpovednej firme a taktiež nezabudnite na informáciu o ochrane objektu kamerovým systémom.

Podobne ako predchádzajúce odporúčania, aj poistenie domácnosti patrí medzi odporúčania, ktoré je potrebné riešiť s dostatočným predstihom. No zároveň ide o investíciu, ktorá vás ochráni nielen počas jednej dovolenky.

Vhodne nastavené poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vás okrem iných katastrof zároveň ochráni aj v prípade krádeže. Nezabudnite si však pred odchodom dobre prečítať podmienky poistenia. Krytie z poistenia je totiž možné využiť len v tom prípade, ak je nehnuteľnosť počas vašej neprítomnosti dostatočne zabezpečená.

Zlodeji sú profesionáli, ktorí už na prvý pohľad vedia odhadnúť, či je nejaký dom aktuálne opustený, alebo sú jeho majitelia doma. Svoj objekt záujmu zvyčajne dlhšie sledujú a všímajú si maličkosti ako je nemeniaca sa poloha žalúzií, chýbajúce auto v garáži či preplnená poštová schránka. Prekabátiť ich vám však pomôže zopár malých trikov.

Vyskúšať môžete napríklad časovač svetiel – každý deň načasovať vonkajšie, prípadne aj vnútorné osvetlenie vo vybraných izbách. Aj toto viete zvládnuť pomocou šikovnej aplikácie do smartfónu.

Odradiť zlodejov od vstupu na pozemok môže aj informačná tabuľka o ochrane pozemku psom. A v prípade, ak sa má o neho kto postarať, nechajte na dvore aj svojho psíka.

Máte doma luxusné šperky, obrazy či drahú elektroniku? Dajte aj im dovolenku a presťahujte ich počas vašej neprítomnosti na strážené miesto. Uložiť ich môžete v trezore v banke, či u zodpovedného príbuzného. Minimalizujete tak škody v domácnosti v prípade, ak by sa predsa len zlodejom podarilo k vám dostať.

Ako sme už spomínali vyššie, zlodeji si radi vyberajú nehnuteľnosti, ktoré pôsobia dočasne opustene. Vyriešiť tento problém môžete aj vďaka prenechaniu starostlivosti o dom počas neprítomnosti zodpovednej osobe. Môže ísť napríklad o rodinného príslušníka, či dobrého suseda. Dôležité je, aby každý deň vybral poštovú schránku, skontroloval dom a pozemok, polial záhradu a kvety, no jednoducho postaral sa o to, aby dom pôsobil tak, že sa v ňom niekto zdržiava.

Zaujímavým trikom je aj rozmiestnenie špinavých gumákov ku vchodu, rozhádzanie záhradného náradia, či zanechanie na pohľad rozrobenej práce, napríklad hrabanie lístia a jej odstránenie na druhý deň. Kreativite sa rozhodne medze nekladú.

Ako sa hovorí – zlodeji si dovolenku neberú. Práve naopak, dovolenkové obdobie je ich najväčšou sezónou. Venujte preto pred odchodom na dovolenku dostatočnú pozornosť zabezpečeniu svojho domova. Len tak si budete môcť užiť dovolenku naozaj bez starostí a po návrate na vás nebude doma čakať nepríjemné prekvapenie.

Informačný servis

Najnovšie Články