Denná Tlač

Akciové trhy v USA a Ázii klesli a investori sa obávajú, že rastúce úrokové sadzby vyvolajú vážnu globálnu recesiu

Akciové trhy v USA a Ázii klesli a investori sa obávajú, že rastúce úrokové sadzby vyvolajú vážnu globálnu recesiu

Akciový trh USA vo štvrtok uzavrel nižšie. Prehĺbil tak tohtotýždňové straty, ktoré nasledujú po zvýšení úrokov zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) a iných centrálnych bánk s cieľom zabrzdiť pretrvávajúcu vysokú infláciu.

Investori sa obávajú, že Fed a ďalšie centrálne banky by mohli byť ochotné tolerovať pokles ekonomickej aktivity, aby dostali ceny pod kontrolu.

„Globálne akciové trhy zápasia s ťažkosťami, keďže svet predpokladá, že rastúce úrokové sadzby vyvolajú pravdepodobne vážnu globálnu recesiu,“ uviedol Edward Moya zo spoločnosti Oanda.

Index S&P 500 klesol o 0,8 percenta na 3 757,99 bodu. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,4 percenta a uzavrel na úrovni 30 076,68 bodu. Technologický index Nasdaq si pohoršil o 1,4 percenta na 11 066,81 bodu. Oslabil aj index menších spoločností Russell 2000, a to o 2,3 percenta na 1 722,31 bodu.

Ázijské akciové trhy v piatok tiež klesli. Index čínskej burzy Shanghai Composite stratil 0,63 percenta, hongkonský akciový index Hang Seng oslabil o 0,62 percenta a juhokórejský index Kospi si pohoršil o 1,81 percenta.

Na japonskom trhu sa pre sviatok neobchodovalo.

Najnovšie Články