Denná Tlač

5 rozdielov medzi iPhone 13 a 12: Zistite, ktorý vám vyhovuje viac

5 rozdielov medzi iPhone 13 a 12: Zistite, ktorý vám vyhovuje viac

Spoločnosť Apple už niekoľko senzácií do technologického sveta priniesla. Každý rok predstavuje napríklad nový rad telefónov iPhone. A vždy sa s napätím očakáva, čo za vylepšenie tento inovátor prinesie. Prinášame preto porovnanie dvoch posledných modelov: iPhone 12 a iPhone 13.

V skratke, veľké rozdiely medzi nimi nehľadajte. Ani na prvý, ani na druhý pohľad. Oba rady sú špičkové ako po technologickej, tak aj dizajnovej stránke. Pri rozhodovaní záleží na detailoch. Spísali sme pre vás 5 základných rozdielov, ktoré vám pomôžu rozlúsknuť tento technologický oriešok.

Inžinieri vedia, čo majiteľov smartfónov zaujíma najviac. Kapacita batérie. Aj keď sa Apple vo svojich podkladoch o výdrži akumulátorov nijak nerozpisuje, ich schopnosti odhalili certifikačné procesy. A tie preukázali, že kapacita u najnovšieho iPhonu je o 15 % vyššia než u jeho predchodcu. Konkrétne má iPhone 13 kapacitu batérie 12,41 Wh a iPhone 12 10,78 Wh.

Celková výdrž je podľa spoločnosti Apple u iPhone 13 o 2,5 hodiny dlhšia ako u iPhone 12.

Zatiaľ čo za radom 12 stál procesor A14 Bionic, tak iPhone 13 už poháňa Bionic A15. Aj predchádzajúci procesor stál na výslní mobilných procesorov, ale to by nebol Apple a ich ikonický iPhone, keby neprišiel s niečím ešte lepším.

Nový iPhone 13 má čip s 15 miliardami tranzistorov, iPhone 12 má o vyše 3 miliardy tranzistorov menej (konkrétne 11, 8 miliardy). Výkon jednojadrového procesora sa tak medziročne zlepšil približne o 10 % a u viacjadrového výkonu približne o 20 %.

Základné modely iPhonu 12 a iPhonu 13 majú podľa technických parametrov takmer totožné fotoaparáty. Zlepšenie prichádza práve v podobe už spomenutého nového procesora A15 Bionic a ďalších vychytávok.

Nový iPhone 13 tak ponúka ostrejšie obrázky. Jeho snímače prepúšťajú totiž o 47 % viac svetla. Ďalšou novinkou je prítomnosť technológie stabilizácie senzora tzv. Sensor-Shift vo všetkých modeloch iPhone 13 (z minulej generácie ju mal iba iPhone 12 Pro Max).

Mnohí recenzenti označujú funkciu Cinematic, ktorú nájdete v novom iPhone 13, za tú najzaujímavejšiu.

V praxi sa môžete hrať na profesionálneho filmára – pri kamerovaní preostrujete z bodu na bod a rozostrené zábery sú ešte rozostrenejšie. Spätne môžete videá upravovať a naďalej preostrovať.

Zásadný rozdiel je v adaptívnosti displeja. Kým iPhone 13Pro ho má, iPhone 12 ani iPhone13 a iPhone 13 mini nie. Ako už z názvu vyplýva, tento displej automaticky upravuje obnovovaciu frekvenciu podľa spôsobu používania. Tým iPhone 13 Pro významne šetrí batériu.

A konečné zhrnutie. Vylepšenia v novom modelovom rade sú, ale nie tak zásadné. Väčšinou tak po najnovšom iPhone 13 siahajú majitelia starších modelov iPhone, alebo úplne noví užívatelia. Pre majiteľov  iPhone 12 tieto technické parametre nie sú až také dychberúce. Samozrejme, skalní fanúšikovia si kupujú stále nový a nový rad. Napokon iPhone 14 bude predstavený opäť po roku, už na jeseň.

Informačný servis

Najnovšie Články