Denná Tlač

5 dôvodov pre zimnú dovolenku vo Švajčiarsku

5 dôvodov pre zimnú dovolenku vo Švajčiarsku

Švajčiarsko, známe ako krajina štvortisícoviek, láka svojimi bielymi zjazdovkami a dych berúcimi panorámami s nekonečne zasneženými vrcholkami, akým je mimo inými preslávený Matterhorn. Také výhľady budú nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých vášnivých vyznávačov zimných športov! Tu je 5 dôvodov, prečo sa oplatí vyraziť práve do Švajčiarska.

Celých 70% Švajčiarska tvoria hory. Navyše 48 z nich dosahujú nadmorskej výšky nad 4 000 m. Za zmienku stojí určite najvyššia z nich Dufourspitze so svojimi impozantnými 4 634 m n. m. Medzi ďalšie známe obry patrí pozoruhodný Matterhorn s výškou 4 478 m n. m., jedna zo švajčiarskych pamiatok, a Jungfrau s výškou 4 158 m n. m. Niet pochýb o tom, že lyžovanie si tu naozaj užijete!

Vo švajčiarskych Alpách čaká na milovníkov zimných športov viac ako 200 výborne vybavených (ľadovcových) lyžiarskych stredísk. Jeden z nich nielen že prekonáva dĺžky sezón ostatných švajčiarskych lyžiarskych stredísk, ale tiež ponúka neporovnateľný výhľad: lyžiarske stredisko Matterhorn Glacier Paradise v Zermattu. Tu na ľadovci Theodul, s ohľadom na pôsobivý Matterhorn, existuje nielen extrémne vysoká úroveň spoľahlivosti snehu. S 21 km zjazdoviek je tiež najväčším letným lyžiarskym strediskom v Európe. Milovníci lyžovania tak môžu vypúšťať paru 365 dní v roku, ako sa im zapáči, a to na bielych svahoch pred kulisou impozantného Matterhornu.

Medzi ďalšie ľadovcové lyžiarske strediská patrí lyžiarske stredisko Saas-Fee s 20 km zjazdoviek a lyžiarske stredisko Les Diablerets-Glacier 3 000 s 28 km zjazdoviek. Veľmi obľúbené je lyžiarske stredisko Engelberg-Titlis pri ľadovci Titlis (3 238 m n. m.) a s celkom 82 km prevažne stredne ťažkých zjazdoviek.

Okrem lyžiarskych stredísk na ľadovci je Švajčiarsko tiež domovom niekoľkých z najväčších lyžiarskych stredísk na svete. So svojím strediskom Les Portes du Soleil a jeho viac ako 600 km zjazdoviek necháva ostatné lyžiarske strediská za sebou ďaleko v tieni, aj keď sa v tomto prípade musia Švajčiari o vedenie podeliť s Francúzmi, keďže stredisko sa nachádza na území oboch štátov. S odstupom asi 200 km sa k zoznamu pripája lyžiarske stredisko Les 4 Vallées s takmer 410 km zjazdoviek, nasleduje 360 km zjazdoviek v Zermattu a 330 km zjazdoviek v Engadin-St. Moritz. Davos-Klosters sa pripája k obrím lyžiarskym oblastiam s 300 km zjazdoviek.

So svojimi bielymi obrami, ktorí prekonávajú hranicu 4 000 m n. m., môže Švajčiarsko samozrejme ponúknuť tiež extrémne dlhé trate. Je domovom najdlhšieho svahu na svete. Trasa asi 15 km v lyžiarskom stredisku Matterhorn Glacier Paradise začína na Klein Matterhorn v nadmorskej výške 3 820 m a vedie dole do Zermattu. S minimálnym rozdielom sa zjazd zakončuje v lyžiarskom stredisku Saas-Fee. 14 km dlhý upravovaný zjazd vedie z 3 450 m n. m. po Mittelallalin do Saas-Fee.

Milovníci zimných športov nájdu slávny zjazd Parsenn v Davose, ktorý je dlhý viac ako 12 km a vedie z vrcholu Weissfluh (2 844 m n. m.) do údolia do Küblisu vo výške 814 m n. m.

Približne 1 370 metrov nadmorskej výšky je možné prekonať v Crans-Montane na ľadovci Plaine Morte po 12 km dlhom klesaní. Ďalším známym zjazdom je závodná trasa Inferno v lyžiarskom regióne Jungfrau, kde pri amatérskom lyžiarskom závode býva podľa merania najazdené 13,5 – 14,9 km.

Švajčiarsko je tiež v popredí, pokiaľ ide o zdvíhacie technológie, najmä čo sa týka inovácii a modernosti. Mnoho lanoviek je ultramoderných a často obzvlášť efektných. Jedným z príkladov je jazda na ľadovci v lyžiarskom stredisku Matterhorn Glacier Paradise, ktorá od roku 2018 vozí lyžiarov z Trockenen Steg (2 932 m n. m.) na Klein Matterhorn (3 821 m n. m.) a tým aj na najvyššiu horskú stanicu v Európe. Každú hodinu môže na horu vyviezť až 2 000 ľudí v najvyššom pohodlí, a to kým si môžu panoramatickými oknami užívať jedinečný výhľad na Matterhorn.

Ďalším úchvatným zážitkom je Titlis-Rotair: guľatá gondola sa počas cesty raz otočí okolo svojej vlastnej osy, čo umožňuje jedinečný výhľad a zároveň bezpečnú a pohodlnú prepravu cestujúcich z horskej stanice Stand (2 436 m n. m.) cez pôsobivé ľadovcové stredisko k vrcholovej stanici na Kleiner Titlis (3 020 m n. m.). Milovníci zimných športov tu nájdu aj ďalšiu veľkolepú atrakciu: najvyššie visutý most v Európe, Titlis Cliff Walk.

V zásade sú všetky lyžiarske strediská vo Švajčiarsku technicky na obzvlášť vysokej úrovni a svojimi modernými lanovkami a vlekmi zabezpečujú prepravu svojich zimných dovolenkárov na zjazdovky rýchlo, bezpečne a pohodlne.

Zarytým snowboardistom a vyznávačom freestylu sa pravdepodobne pri vyslovení slova „snowpark“ okamžite vybaví Snowpark Laax, pretože tento park sa právom preslávil na freestylové scéne v Alpách a je na prvom mieste v zozname freestyle rezortov už niekoľko rokov. K dispozícii sú tu štyri oblasti pre rôzne úrovne zručností, najdlhšia Halfpipe na svete, viac ako 90 prekážok a Pre Kicker Line olympijskej veľkosti. To sú len niektoré fakty o parku v lyžiarskom stredisku Flims-Laax-Falera, ktoré nadchnú nejedného milovníka freestylu.

Švajčiarsko je so svojimi prvotriednymi snowparky skutočnou freestylovou mekkou a to najmä so snowparky Arosa-Lenzerheide, Zermatt a Scuol a tiež snežným parkom Corviglia „Crowland“ v St. Moritz a Saas-Fee Freestyle Parkom. Všetky ponúkajú veľký výber rôznych prekážok a grandióznych otváracích podujatí.

Informačný servis

Najnovšie Články