Denná Tlač

Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch, tvrdí analytik

Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch, tvrdí analytik

Ceny výrobcov pre tuzemsko podľa údajov Štatistického úradu aj v marci ďalej klesali.

„Dynamika ich medziročného poklesu sa však, v súlade s očakávaniami, predsa len mierne spomalila. Ceny výrobcov v marci nadol stále tlačili nižšie ceny energií,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pomerne významný pokles cien si však pripísala aj spotrebná elektronika.

Naopak, ceny v automobilovom priemysle, strojárstve, hutníctve, či chémii medzimesačne i pomerne dynamicky rástli. Prejavilo sa to podľa analytika aj na exportných cenách priemyslu, ktoré v porovnaní s februárom v priemere vzrástli.

V dôsledku priaznivej porovnávacej základne z marca minulého roka sa však dynamika ich medziročného poklesu prehĺbila.

„Rast cien v stavebníctve ostáva utlmený, hoci s jarným sezónnym oživením stavebníctva sme mohli pozorovať aj sezónne oživenie v cenách materiálov,“ povedal analytik.

V porovnaní s februárom ich ceny v priemere vzrástli o 1,4 %. Dynamika ich medziročného poklesu sa však ďalej prehlbovala. Ceny v stavebníctve podporujú stále najmä zvýšené mzdové tlaky.

S odznením eurofondovej konjunktúry domáceho stavebníctva spolu ustupujúcou infláciou sa však podľa Koršňáka zvoľňuje aj mzdový tlak v stavebníctve.

Ceny stavebných prác síce medzimesačne vzrástli o 0,7 %, dynamika ich medziročného zdražovania sa spomalila z 6 % na 5,5 % a bola najnižšia od polovice roku 2021.

Zlacňovanie poľnohospodárskych komodít sa v marci zastavilo. „Obnovenie rastu cien v poľnohospodárstve sme v marci videli predovšetkým v rastlinnej výrobe. Ceny tu síce ostávali hlboko pod úrovňou rovnakého obdobia minulého roka, dynamika ich medziročného poklesu sa i v dôsledku medzimesačného nárastu zmiernila,“ povedal analytik.

Naopak, pokles cien v živočíšnej výrobe pokračoval aj v marci, čo sa prejavilo aj na medziročnom porovnaní.

„Ceny domácich poľnohospodárskych komodít naďalej naznačujú, že tlak na ďalšie zdražovanie cien potravín by sa ani v nasledujúcich mesiacoch nemal obnoviť. Priestor pre ďalšie zlacnenie potravín sa však môže postupne uzatvárať,“ myslí si Koršňák.

Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal podľa neho pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch.

„Ceny výrobcov tak najskôr ostanú v medziročnom porovnaní v červených číslach počas väčšiny roka a to v dôsledku stabilizácie energetickej krízy i relatívne slabého dopytu, s ktorým stále zápasia viaceré odvetvia priemyslu,“ dodal analytik.

Najnovšie Články