Denná Tlač

Patologické výkyvy nálady, strata energie či naopak nadmerný prílev energie. Ako inak sa ešte prejavuje bipolárna afektívna porucha? (rozhovor)

Patologické výkyvy nálady, strata energie či naopak nadmerný prílev energie. Ako inak sa ešte prejavuje bipolárna afektívna porucha? (rozhovor)

Psychiatrička Katarína Ďurčová-Typčuková z Nemocnice AGEL Zvolen v rozhovore pre agentúru SITA priblížila hlavné znaky a príčiny vzniku bipolárnej afektívnej poruchy. Priblížila tiež jej diagnostiku a vysvetlila tiež rozdiel medzi bipolárnou poruchou a cyklotýmiou.

Stretávame sa s pojmami bipolárna porucha, prípadne bipolárna afektívna porucha, či dokonca maniodepresia. Ide stále o jednu a tú istú poruchu? Aký termín je najvhodnejšie používať?

Bipolárna afektívna porucha, bipolárna porucha, maniodepresia alebo maniodepresívna psychóza sú názvy, ktoré označujú ten istý problém.

Pomenovanie maniodepresia, respektíve maniodepresívna psychóza, manicko-depresívna psychóza reflektuje historický kontext ešte z čias Emila Kraepelina (pozn. nemecký psychiater, ktorý vypracoval klasifikáciu mentálnych chorôb), ktorého základnou klasifikačnou a diagnostickou dimenziou bol dlhodobý priebeh ochorenia, a tým odlíšil od seba dve základné „veľké“ psychiatrické ochorenia, a to dementia praecox, neskôr pomenovaná ako schizofrénia a manicko – depresívna psychóza, pričom melanchóliu (dnes unipolárna endogénna depresia) považoval za podtyp manicko-depresívnej psychózy.

K zmene klasifikačného systému a k rozdeleniu afektívnych porúch na dve základné skupiny a to unipolárnu depresiu a bipolárnu poruchu, došlo v druhej polovici minulého storočia. Toto delenie rešpektujú aktuálne platné diagnostické systémy. Medzinárodná klasifikácia chorôb (používa termín Bipolárna afektívna porucha) a Diagnostický a štatistický manuál Americkej psychiatrickej asociácie (používa termín Bipolárna porucha).

Vzhľadom k tomu sa v súčasnosti v odbornej terminológii usadil termín bipolárna porucha, respektíve bipolárna afektívna porucha (BAP), pričom v laickej verejnosti ešte môže zaznievať aj pojem maniodepresia, respektíve manicko-depresívna psychóza.

Aké sú hlavné príznaky bipolárnej afekrívnej poruchy?

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Najnovšie Články